23.04.2012 12:59


České supermarkety zbytečně dováží tradiční tuzemské potraviny

Autor: Adéla Šulíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

České supermarkety nabízejí více než polovinu nejvyhledávanějších potravin z dovozu. Ukazují to výsledky analýzy Hnutí DUHA, ve které výzkumníci porovnali nabídku všech velkých řetězců ve čtyřech českých městech.

Česká republika Do Česka se dnes ve velké míře dováží i tradiční tuzemské potraviny jako jsou například jablka nebo brambory. Ukázal to nedávný výzkum Hnutí DUHA, ve kterém výzkumníci srovnávali nabídku všech velkých obchodních řetězců v Praze, Brně, Olomouci a Pardubicích.

Supermarkety v Česku dováží ze zahraničí i tradiční české plodiny, jako jsou jablka nebo brambory, přestože je tuzemská produkce schopná pokrýt značnou část jejich spotřeby. První tři nejlépe umístěné supermarkety dovážejí téměř polovinu těchto potravin ze zahraničí. Čtyřicet procent potravin z dovozu, které jsou jinak dostupné i z českých zdrojů, objevili výzkumníci v Lidlu, na dalších místech se umístily řetězce Billa se třiačtyřiceti procenty a Albert se sedmačtyřiceti procenty dovážených potravin.

Supermarket Billa dováží třiačtyřicet procent tradičních českých plodin ze zahraničí. Foto: Adéla Šulíková

Sortiment supermarketů s horšími výsledky pak tvoří sedmdesát a více procent dovezených potravin. Podle ředitelky komunikace obchodního řetězce Albert Judity Urbánkové dováží Albert ze zahraničí potraviny, které v Česku nelze vyprodukovat, například exotické ovoce. „Dovážíme i tradiční české potraviny, které od českých výrobců nemůžeme získat v potřebném množství a požadované kvalitě,“ dodala Urbánková.

Koordinátorka Hnutí DUHA Petra Švambergová doporučuje nakupovat na trzích a u místních farmářů. „Nákup u lokálních zemědělců má celou řadu výhod. Mezi přínosy patří čerstvost a nezávadnost potravin, podpora místního rozvoje a méně zbytečných obalů,“ vysvětlila Švambergová.

Hnutí DUHA nabízí v internetovém adresáři přes pět set kontaktů na místní pěstitele, doprovázených přesným popisem nabízeného zboží. „S odbytem nemám problémy. Zboží prodávám jak na farmářských trzích, tak i stálým zákazníkům, kteří si ke mně pro potraviny jezdí,“ uvedl farmář z Brusné Josef Hanák.

Paradoxní politika řetězců způsobila například to, že se do Česka v roce 2011 dovezlo 142 tisíc tun brambor a vyvezlo téměř 35 tisíc tun do zahraničí. Jablek se do České republiky dostalo dokonce 70 tisíc tun, přičemž čeští zemědělci zároveň vyvezli 35 tisíc tun, tedy celou polovinu. „Pokud nakupuji v supermarketech, snažím se vybírat české potraviny. Jednou týdně chodím nakoupit na regionální trh,“ řekla studentka fakulty sociálních studií Žaneta Gregorová. 

Klíčová slova: Hnutí Duha, Tradiční české plodiny, jablka, Billa, Albert, Lidl, dovoz potravin, biofarmáři

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.