06.11.2018 15:39


Českou hlavičku, nejprestižnější ocenění pro české středoškoláky, letos získalo osm studentů

Autor: Hana Kotoučová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Za své vědecké práce získalo osm středoškoláků titul Česká hlavička. Projekty se týkaly nejen chemie a biologie, ale i matematiky, techniky nebo humanitních věd. Oceněné vybrala odborná porota složená z předních českých vědců. Letos poprvé porotci předávali cenu Veolia, která se uděluje za práce věnované ochraně životního prostředí. Lauráti se mohli těšit také z peněžní odměny. 

Osm středoškoláku získalo ocenění Česká hlavička

Brno– Osm studentů středních škol získalo prestižní ocenění Česká hlavička. Laureáty vybrala z desítek nominací odborná porota, ve které byl například astrofyzik Jiří Grygar nebo genetik Václav Hořejší. Studenti mohli soutěžit celkem v šesti kategoriích. Prestižní ocenění získala skupina tří studentů za sestavení magnetronového naprašovacího zařízení nebo také středoškoláci, kteří dokázali zákon kvadratické reciprocity. Výhra byla i za výzkum látek, které pomůžou při léčbě nádorových onemocnění. 

Jedinou oceněnou dívkou se stala studentka třetího ročníku Gymnázia Pardubice Sylva Neradová, která vyhrála v kategorii GENUS. Kategorie se týká projektu z oborů přírodních věd zabývajících se prostředím kolem nás. Pardubická gymnazistka popsala dosud neznámé enzymy v kvasinkách rodu Candida. „Na vysokou bych chtěla do Ameriky, líbí se mi MIT (Massachusettský technologický institut, pozn. red.). Kromě chemie a biologie ráda sportuji, kreslím a kreativně vytvářím, nad studiem nějakého humanitního nebo uměleckého oboru jsem však nikdy nepřemýšlela,“ dodala Neradová.

Projekty se netýkaly pouze chemie, matematiky a techniky, ale i humanitních věd. Cenu v kategorii MERKUR získal student pražského gymnázia Nad Štolou Tomáš Drábek. Jeho koníčkem jsou legionáři během první světové války v Rusku. Napsal středoškolskou odbornou práci týkající se informačně-osvětového legionářského odboru, kteří se starali o kulturní vyžití. „Jsem členem Československé obce legionářské a v létě jsem prováděl v Legiovlaku. Chci rozšířit tuto práci o a chtěl bych také napsat něco o hudbě v legiích,“ řekl Drábek, který by na vysoké škole chtěl studovat historii nebo archivnictví.

Soutěž České hlavičky oceňuje nejlepší vědecké práce středoškoláků již od roku 2007. „Jednou z laureátek předchozích ročníků je Karina Movsesjan, kterou časopis Forbes vybral do prestižního žebříčku třiceti talentovaných lidí pod 30 let,“ řekl předseda organizačního výboru Česká hlavička Václav Marek. Movsesjan zkoumá mechanismy na opravu DNA v Biologickém ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. 

Letošní novinkou byla mimořádná cena Veolia, která se uděluje za práce věnované ochraně životního prostředí. Tu vyhrál student Jakub Vácha z Gymnázia Soběslav, který dělal průzkum fauny v chráněném ložiskovém území Dráchov.

Odměnou byl pro laureáty také peněžní příspěvek. Ocenění jim otevírá cestu k úspěchu v České republice, i v zahraničí. Slavnostní předávání cen se bude konat dnes, 6. listopadu, od 19 hodin v brněnském Sono centru. Večerem bude provázet český herec Tomáš Měcháček a vystoupí také zpěvačka Debbi.  

Klíčová slova: Česká hlavička, studenti, výzkum, věda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.