09.05.2014 17:59


Cesta za miliardou hvězd zasvěcuje diváky do dějin vesmíru

Autor: Barbora Poláčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Hvězdárna a planetárium Brno nabízí od dubna nový program. Do konce června mají návštěvníci možnost vyrazit na Cestu za miliardou hvězd. Zážitek z putování vesmírem napříč dějinami si vychutná astronomický laik i nadšenec.

Cesta za miliardou hvězd je nový program, který promítá Hvězdárna a planetárium Brno. Na sedmnácti metrech čtverečních promítacího plátna je divákovi naservírovaná velkolepá exkurze do astronomických dějin, které směřují k jedinému - představení družice GAIA. V prosinci loňského roku ji vyslala Evropská kosmická agentura na výzkumnou misi, jejímž cílem je vytvoření přesné 3D mapy naší galaxie.

Rudá záře v digitáriu. Foto: Barbora PoláčkováZhruba hodinový program se odehrává v digitáriu. Promítací místnost otevřená v listopadu minulého roku se pyšní pohodlnými sedačkami, které si diváci mohou napolohovat. V nejnižší poloze se návštěvník dostane téměř do lehu, takže se mu otevře velkorysý úhel pro pozorování obrovské kopule. Ta slouží jako promítací plátno. Než program začne, je plátno nasvícené červeným světlem. Sál tak při vstupu působí jako pobočka nechvalně známého domu s mlýnem na fasádě. Světlo z počátku není nepříjemné, ale po chvilce z něj začínají bolet oči. V okamžiku, kdy se sál ponoří do tmy je vše zapomenuté a při pohledu na hvězdy, které rudou oblohu nahradí, nezbývá než žasnout. Obraz, který vytváří dvě promítací zařízení umístěná na opačných stranách kopule, je velkolepý. Tisíce drobných teček skutečně působí, jako kdyby je člověk pozoroval venku na louce.

Pětadvaceti minutovou exkurzí po noční obloze provádí návštěvníky zaměstnanec hvězdárny. Okamžitě je jasné, že je zvyklý pracovat s dětmi, které chodí dopoledne na představení určená pro školy. Bohužel způsob jeho přednesu k dospělým návštěvníkům je stejný. Otázky klade, jako by návštěvníci byli sedmiletí caparti a občas je mírně vypeskuje za nejasné a kuňkavé odpovědi. Jeho výklad je ale zajímavý. Moderní technika mu dovoluje ilustrovat povídání  tím, že zvětšuje a zmenšuje viditelné planety, zvýrazňuje hvězdy, souhvězdí propojuje do obrázku toho, co mají připomínat a podobně. Výsledný efekt je takový, že má člověk chuť zakoupit si dalekohled, namířit ho na oblohu a vše vidět naživo, nejen v digitální formě.

Film není pouhým popisem faktů. Je orámovaný příběhem, který i přes svou banalitu dodává projekci ucelený dojem. Dva staří spolužáci sedí u stolu a vyprávějí si o školních časech. Při povídání o matematice se ukáže, že jeden z nich je astronom, který se podílí na zásadním projektu. Druhý z dvojice plní roli toho hloupějšího, který se na vše ptá z pohledu laika. A tak se rozvíjí povídání o historii astronomie. Obraz vypadá, jako by byl snímaný rybím okem. Po okraji kopule je animací naznačené období a místo, kde se zrovna děj odehrává. 2D postavičky znázorňují pravěké lidi, Egypťany, Alexandra Velikého, Galilea a další významné osobnosti. Animace je příjemná na pohled a čas od času je i využitá k odlehčení výkladu nenuceným vtipem. Dvě třetiny kopule zabírá hvězdná obloha, kterou čas od času střídá výtvarné znázornění noční oblohy podle právě probírané civilizace.

Pohled do historie trvá asi dvacet minut. Poté je nahrazený výletem do vesmíru. Přesun je opět vyřešený pomocí rámcového příběhu. Spolužáci vyjdou ven na terasu a astronom kamaráda nabádá, aby si představil, že cestuje ke hvězdám. V tu chvíli se obraz zvedá ze Země, opouští planetu, míjí Měsíc a vydává se za nejbližšími hvězdami. Digitální zpracování sice nepůsobí extra realisticky, ale i tak je to pohled úžasný a při pohledu na hvězdnou mlhovinu se až tají dech.

Cesta za miliardou hvězd je program, který si užije snad každý. Malý i velký, vesmírný panic i zkušený vzdělanec. Složité pojmy jako paralaxa jsou vysvětlované jednoduše a každý divák si jejich využití může vyzkoušet na vlastní kůži. Hlavní roli v programu jednoznačně hraje prostředí. Kdyby byl film promítaný na obyčejné ploché plátno, těžko by byl tak zajímavý, jako když ho divák sleduje v obrovské kopuli.

Klíčová slova: digitárium, hvězdy, hvězdárna

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.