12.11.2016 22:34


Čeští vojáci v Afghánistánu dostanou balíčky od lidí, kteří si váží jejich práce

Autor: Karolína Bulisová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Letošní Vánoce budou pro české vojáky na zahraničních misích o něco veselejší. Česká bloggerka Michaela Friel založila na Facebooku skupinu, ve které lidé sdílí své nápady na takzvané „care packages“ - balíčky s jídlem, potřebnými věcmi a dopisy, které následně vojákům na základny posílají.

Čeští vojáci v Afghánistánu

Bagrám/ČR – Tatranky, sušené maso, oříšky, čokoláda, ale i česnek, časopisy nebo dětský zásyp. Věci, které jsou v Česku dostupné, jsou pro vojáky Armády České republiky na zahrničních misích žádaným zbožím. Na konci minulého měsíce na Facebooku vznikla skupina „Podporujeme vojáky AČR“, za kterou stojí česká bloggerka žijící v USA Michaela Friel. 

Friel, jejíž manžel je voják americké armády, na svou osobní stránku fotila balíčky, které manželovi a jeho kolegům do Afghánistánu posílala. Od čtenářů se pak začaly množit dotazy, jestli také oni mohou takové balíčky posílat. 

„V poslední době se mi ozvalo neuvěřitelné množství lidí, kteří měli zájem podpořit naše české vojáky, v Afghánistánu. Rozhodla jsem se založit skupinu, kde budeme moci složit hlavy dohromady, sdílet různé nápady na takzvané Care Packages a mnoho dalšího,“ uvedla Michaela Friel ve zmíněné facebookové skupině. „Zasílání balíčků vojákům, kteří jsou někde na misi - ať už je to Afrika, Afghánistán či Irák - je v USA běžná praxe. Pevně věřím, že naši vojáci si zaslouží podporu,“ dodala Friel. 

Do skupiny se do této chvíle přidalo přes patnáct set lidí. Několik jejích členů, kteří na misi v Afghánistánu mají své blízké, zveřejnili adresy, na které je možné balíčky posílat a také, co vojáci nejvíce potřebují a co si přejí. Kromě různých sladkostí a trvanlivých potravin je hodně poptávaný česnek, který českým vojákům chybí. Na základnách totiž dostávají jídlo americké. 

O tom, jaké to na základně v Bagrámu je a co vojáci nejvíc postrádají, ví své i četař Lukáš Ryšavý, který se před necelým měsícem z Afghánistánu vrátil. „Samozřejmě se nám všem stýská po české kuchyni, po sladkém. Já jsem balíčky dostával od rodiny, manželka posílala dobroty pro mě i kluky poměrně často,“ vzpomíná Ryšavý. „Nikdy nezapomenu na to, když manželka jednoho kolegy, která učí ve školce, poslala balík, ve kterém byly obrázky od dětí a dopisy, které s učitelkami napsaly. Všechny nás to moc dojalo. Celkově z dopisů a z toho, když vidíme, že si naší práce někdo váží, máme největší radost.“ 

Jak a kam balíček poslat se člověk dozví z facebookové skupiny. Nicméně poštovné je dražší, proto se lidé z různých měst spojují a posílají balíčky společně. Cesta zásilky na základnu trvá průměrně od čtrnácti dní do jednoho měsíce. 

Posílání jídla a dopisů vojákům, které člověk nezná osobně, se sice může zdát zvláštní, pro vojáky na základně to však znamená mnoho. „Já mám štěstí, že mám obrovskou podporu od rodiny. Bylo mezi námi i pár kluků, kteří doma buď nikoho neměli, nebo si jejich příbuzní posílání balíčků nemohli dovolit. Pro ně už jen dopis se slovy podpory znamená strašně moc,“ dodal Ryšavý.

V posledních dnech členky skupiny uvažují o tom, že by bylo možné zásilky posílat prostřednictvím armádního speciálu, který dvakrát měsíčně létá do Bagrámu z letiště v pražských Kbelích. Zda to bude možné, se teprve uvidí. 

Tradice takzvaných „Care Packages“ vznikla v roce 1945. Americká armáda měla balíky s jídlem připravené pro své vojáky na invazi do Japonska, která se však neuskutečnila. Američané měli možnost krabice od americké armády odkoupit a poslat je lidem do válkou zničené Evropy. Zvyklost se uchytila a přetrvává dodnes.

Klíčová slova: Bagrám, armáda, vojáci, care packages

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Kateřina Nováková | 21. 11. 2016, 14:31
Dobý den, prosím o informaci, jak a komu poslat balíček pro vojáky. Nemám facebook. děkuju Katka
Michal Žákovský | 20. 11. 2016, 13:00
Dobrý den, nemám fcb stránku, ale odeslat balíček či dopis by se mi líbilo. Pokud by bylo možné poslat mi výsledek Vaší akce, byl bych vděčný. Děkuji.
rankorn | 16. 11. 2016, 19:14
Přeji dobrý den. Také poprosím o meil či adresu, kam balíček poslat.
Petr | 15. 11. 2016, 22:15
Pro Romana: většího idiota člověk nenajde.
linhartova zuzana | 15. 11. 2016, 18:51
dobry vecer prosim o email nebo adresu kam mohu poslat balik pro nase vojaky v zahranici at bagram irak mosul afrika urcite jim aspon trochu priblizi vanoce dekuji zuzana
Václav M | 15. 11. 2016, 17:25
Romane, jestli chceš, nikdo ti nebrání, sbírku udělej, seber příznivce a pošli dárky obchodním cestujícím. Fandím tomu nápadu a oni budou asi taky rádi. :) Nikdo tebe ani mě ani nikoho jiného přispívat na vojáky nenutí, takže proč se tím tak moc znepokojovat? :-) Jde prostě o dobrovolnou akci, ta může být přece o čemkoliv. :)
Zuzana Tejčková | 15. 11. 2016, 13:54
Kdo se chce přidat,tak na fb máme zminovanou skupinku - Podporujeme vojáky AČR - Tam se domlouváme,řešíme ten armádní speciál atd. Kdo chce rýpat a podobně,ten odtama poletí ihned. Takže vy co chcete pomoci jste vítáni :-)
Roman | 15. 11. 2016, 13:29
Co to je za pitchovinu? Pošleme taky kamioňákům? Zahraničním dělníkům? Obchodním cestujícím? Těm se taky bude stýskat..
Kateřina Strnadová | 15. 11. 2016, 12:23
Prosím o email,jak bych se také mohla zapojit a něco poslat. Děkuji
Marie Fajtova | 15. 11. 2016, 10:40
Prosím pošlete mi email ať klukům můžu také něco poslat brzy jsou vánoce. Moc děkuji.