08.03.2012 15:07


Cestování z lásky nebo láska k cestování?

Autor: Aneta Sklenářová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Začalo to jako každá pohádka. Potkali se, zamilovali se, vzali se a svatební cestu strávili..... s gorilami v pralese. Radka a David Švejnohovi nejsou klasický manželský pár. Nejen to se dalo zjistit na jejich přednášce s názvem Uganda - Perla rovníkové Afriky, která se konala v pondělí v brněnském Klubu cestovatelů.

Radka a David Švejnohovi milují cestování. Foto: archiv manželů Švejnohových

„Já myslím, že jsme tu všichni a můžeme začít,” zahajuje přednášku David Švejnoha, jehož nejvíce vystihují dvě slova: dobrodruh a cestovatel. Třiatřicetiletý muž se nedá popsat jinak než jako sympaťák. Krátké vlasy, lehce zarostlá tvář a pohodu přinášející úsměv tento obrázek jen dokreslují. Jeho největší vášní je cestování, se kterým začal už odmalička. „Za všechno můžou rodiče. Táta měl za komunistů polepený pokoj fotkami z různých zemí a když mohl, jezdil po Evropě. Moje první cesta byla  v devatenácti do Peru a Bolívie,” vypráví a pak se něžně koukne na svou ženu Radku. „U mě za lásku k cestování rodiče určitě nemůžou, jezdí spíš po Evropě,” směje se drobná blondýnka s modrýma očima, které byste bez mrknutí oka věnovali celý svůj majetek, protože působí tak důvěryhodným a klidným dojmem.

Cestovat začala při studiích. Na vysoké se přátelila s lidmi ze zahraničí a vzájemně se navštěvovali. Svou první velkou cestu podnikla do Japonska. „Dědeček rád fotil, mě to chytlo a začala jsem taky. A když už jsem měla fotky z Japonska, rozhodla jsem se uspořádat výstavu,” popisuje Švejnohova manželka. S přípravami jí pomohl v tomto odvětví ostřílený David, se kterým se znala přes vzdálenou příbuznou.

 

Gorila horská žije pouze v deštném pralese Foto: archiv manželů Švejnohových

Davidovou pomocí tedy začala první etapa jejich společného života. Při té další už plánovali cíl své svatební cesty. „Do poslední chvíle jsme nevěděli, kam jet. Chtěli jsme na Kubu, ale pro nás je moc turistická. V době plánování líbánek jsme se dívali na film Gorily v mlze. Ten nás zaujal natolik, že jsme se rozhodli vydat za gorilami na Ugandu,” vzpomínají oba u půllitru piva. Tento nápoj je vůbec jejich favoritem, dopřávali si ho i během cest po Africe. „Nedá se říct, kde je pivo nejlepší, dobré je všude. Ale pod pouštním sluníčkem je to ten nejlepší nápoj na světě,” usmívá se nekonvenční dvojice, která většinu svého volného času tráví mimo domov. Společně už manželé procestovali například Ekvádor. V budoucnu by chtěli navštívit Bangladéš.

 

 

Co je ale při cestování nejvíc zásadní, jsou odhodlání, peníze a čas. Manžele Švejnohovi dobrodružná cesta do Ugandy stála dohromady 130 tisíc. Na otázku, jestli jim není líto utrácet tolik peněz za cestování, následovalo spražení milým úšklebkem: „Peníze budou, my nebudeme.” I takové scenérie můžete vidět na vlastní oči Foto: archiv manželů ŠvejnohovýchI když se to nezdá, putování po světě nemusí být nutně drahá záležitost. Švejnohovým se cesta po Ugandě prodražila kvůli gorilám, na které padla většina rozpočtu. „Cestovat se dá levně, záleží jen na člověku a přístupu," radí David Švejnoha a dodává, že nejdražší je vždy letenka.

Dvojice dobrodruhů také doporučuje mladým lidem, aby cestovali co nejvíc: „Studenti by si měli vážit času, který mají. V zaměstnání pak budou mít maximálně pět týdnů dovolené ročně a cestování se pak moc zvládat nedá.”

Manželé se také shodnou, že pouhá četba cestopisné literatury nestačí. Nejvíc se o dané zemi dozvíte, když v ní strávíte byť jen dva dny.  

To nejzásadnější ponaučení z celého večera vzápětí vychází  z úst Davida Švejnohy: „Zkušenost je silnější než vědomost.”

 

 

 

 

Pokud milujete cestování, neváhejte a vyrazte, kam se vám zachce. Pro více informací a inspiraci můžete navštívit stránky www.svejnoha.cz, kde najdete i rozpis přednášek této mladé dvojice.

Klíčová slova: David a Radka Švejnohovi, cestování, Uganda, svatební cesta, gorily

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Tereza.B | 12. 05. 2012, 16:19
Super článek, jen tak dál ;-)