04.03.2014 17:10


Chceme jít vlastní cestou, říká organizátorka projektu Inspirativní ráno

Autor: Černá Michaela | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Studentka JAMU Pavla Šoukalová je jednou z organizátorek projektu Inspirativní ráno, který se v Brně poprvé představil v dubnu loňského roku. Na začátku byl magisterský projekt jednoho studenta a o rok později už úspěšná akce, která k netypicky prožitému ránu láká stále více návštěvníků. Kdo si dvakrát do měsíce přivstane a vydá se do Místodržitelského paláce, může se setkat se zajímavou osobností, poslechnout si její neobyčejné vyprávění a pochutnat si na malé snídani a čerstvé kávě.

Audio

    Pavla Šoukalová mluví o tom, jakou mají Inspirativná rána podobu
         
    Autor: Michaela Černá

Jak jste se k projektu Inspirativních rán dostala?

Součástí diplomové práce na JAMU je i takzvaný producentský záměr. Ke spolupráci mě přizval starší spolužák z magisterského studia, který si Inspirativní rána vybral jako téma své závěrečné práce. Nejdříve jsme vytvořili pouze tři pilotní rána. Nevěděli jsme, jestli se to lidem v Brně bude líbit. Ale reakce byly skvělé a tak jsme se rozhodli, že má smysl v ránech pokračovat.

Co se na takové akci děje?

Inspirativní rána se konají většinou ve středu, ale jsou i výjimky. Kolem půl deváté akce začíná, ale návštěvníky pouštíme dovnitř většinou o deset minut dříve, aby měli čas na kávu a na snídani nebo si mohli popovídat. Striktně nic neorganizujeme. Snažíme se, aby byla atmosféra na ránech uvolněná a inspirující. Po půl deváté začíná přednáška s nějakým zajímavým hostem. Přednáška trvá asi dvacet minut a potom následuje další půlhodina na diskuzi s hostem.

Je pro návštěvníky nachystaný i nějaký doprovodný program?

Říkali jsme si, že by bylo dobré lidem nabídnout i nějaké workshopy. Vždycky to závisí na hostovi a na tématu, o kterém mluví. Tenhle doprovodný program byl zatím dvakrát. Už jsme měli workshop s paní, která se věnuje józe. Bylo skvělé, že si lidé mohli vyzkoušet to, o čem paní při přednášce mluvila. Podruhé si zase návštěvníci mohli zkusit terapeutickou metodu zvládání stresu pod vedením psycholožky. A součástí každého rána je snídaně zadarmo.

 Inspirativní ráno v Místodržitelském paláci. Foto: Václav Mach

CHCEME JÍT VLASTNÍ CESTOU

Vaše netypická rána jsou zcela autorský projekt?

Nejdříve jsme se inspirovali newyorskými CreativeMornings. V něčem jsou naše rána podobná, v něčem naopak odlišná. Nebereme to tak, že jsme jim ukradli nápad, protože takovouhle akci by mohl vymyslet kdokoliv. Vytvořili jsme si vlastní formu rán. CreativeMornings sdružuje různá města a pokud bychom chtěli patřit pod tuto značku, bylo by nutné zažádat si o licenci. Nejdříve jsme o ní přemýšleli, ale rozhodli jsme se jinak.

Souvisí to i s tím, že se akce přejmenovala z Kreativních rán na Inspirativní rána?

Ano. Původní název vycházel z amerického projektu. Chtěli jsme více odlišit a usoudili jsme, že bude lepší jít vlastní cestou, vytvořit si vlastní projekt a budovat si vlastní značku. A také si myslím, že přídavné jméno inspirativní naši akci mnohem více vystihuje.

 

JE DOBRÝM ZNAMENÍM, KDYŽ NÁS HOST SÁM OSLOVÍ

Jaké přednášející do Místodržitelského paláce zvete?

Snažíme se o co největší různorodost. Přijít můžou lékaři, spisovatelé, sportovci – prostě kdokoliv. Buďto nás napadne téma a potom hledáme hosta, který se tématu věnuje, nebo oslovíme konkrétního zajímavého člověka.

Oslovují vás sami hosté, že by měli zájem o přednášku?

Zrovna minulý týden se poprvé stalo, že nás oslovil sám host. Je to pro nás hodně dobré znamení, že se ozývají lidé, kteří mají zájem na Inspirativních ránech mluvit.

Pavla Šoukalová (uprostřed) na Inspirativním ránu. Foto: Václav Mach

Píšou vám i návštěvníci, s kým by se chtěli na dalším Inspirativním ránu setkat?

Záleží na tom, jakou má host „fanouškovskou“ základnu. Stává se nám, že nám sami lidé píšou: Tenhle člověk je hodně zajímavý, toho pozvěte!

Stalo se vám někdy, že oslovený člověk vystupování na akci odmítl?

Musím říct, že s přímo negativními reakcemi se nesetkáváme. Host většinou účinkování odmítne z toho důvodu, že nemá čas. Nestává se, že by lidé neměli zájem na přednášce mluvit. Přímo nás odmítli pouze Viral Brothers, kteří se proslavili svými Debilními kecy. Odůvodnili to tím, že jsou ještě mladí na to, aby vyzrazovali svoje „know-how“.

A jaké hosty se v nejbližší době chystáte pozvat?

Dvanáctého března bude inspirovat aktivista Jan Kozubík, který nabídne svůj pohled na to, jak se žije sexuálním menšinám v Česku. Potom nás zaujal fenomén internetových e-shopů s oblečením a doplňky. Konkrétně slečny, které začínaly na bleších trzích a dneska už mají prosperující internetové obchody.

 

Medailon

Pavla Šoukalová se narodila 5. května 1992. V současnosti studuje Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, obor Divadelní manažerství. Na jaře loňského roku byla přizvána ke spoluorganizaci projektu Inspirativní ráno v Brně. V současnosti je hlavní organizátorkou této akce.

Klíčová slova: Inspirativní rána, Pavla Šoukalová, zajímavý host

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.