08.10.2019 22:22


Chci, aby se lidi dokázali vcítit do toho, jaké to je. Přednáška v Práhu přibížila, jaké je mít duševní nemoc

Autor: Kristýna Dostálová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

„I po dvaceti letech mám pocit, že duševní nemoc jako taová je tabuizovaná a je kolem ní spousta předsudků, tím pádem je potřeba se o tom bavit,” řekla ohledně přednášky pořádané v rámci Dnů duševního zdraví organizátorka Blanka Veškrnová. Přednášející, kteří vystoupili v Práhu, mluvili o svých zkušenostech se schizofrenií, bipolární afektivní poruchou nebo taky bulimií. 

Přednáška v brněnské kavárně Práh o duševních onemocněních přilákala řadu posluchačů. Autor: Kristýna Dostálová

Brno – Přednáška o duševních onemocněních se konala v kavárně Práh v Brně a byla určená široké veřejnosti, vstupné bylo dobrovolné. „Vystupují zde naši peeři, což jsou lidé se zkušeností s duševním onemocněním, kteří pracují jako členové jednotlivých týmů. A zároveň tady máme podporovatele, člověka, který je oporou pro peery, aby to zvládli," popsala organizátorka Veškrnová.

Podobné názory s organizátorkou zastávají i samotní vystupující. „Dělám přednášky kvůli tomu, že mám sama zkušenost s duševním onemocněním, konkrétně s bipolární afektivní poruchou. A chci, aby se lidi dokázali vcítit do toho, jaké to je, a zároveň našli nějakou naději, že se z toho dá zotavit. Povídaní o těchto zkušenostech je pro mě vlastně taková terapie, a pokud to někomu pomůže dál, tak je to skvělé,” řekla o svém výstupu peer lektorka pro destigmatizaci duševních chorob Silvia Chrumková. I ona vnímá, že jsou duševní nemoci stále tabuizované. „Snažím se dělat takovou osvětu a bořit mýty o tom, že nejsme blázni, co běhají po světě s nožem, ale jsme prostě trochu jiní,” dodala Chrumková.

Příběh o tom, jak složit zkoušky ve škole těsně po hospitalizaci kvůli duševní nemoci, se nesl v odlehčeném duchu. Přednášející, který má zkušenosti se schizofrenií, se snažil vytáhnout to zajímavé a zároveň poukázat na absurditu svého zážitku. Jeho odlehčené vyprávění vysílalo zprávu, že mít duševní chorobu není konec světa a dá se to překonat.
Převážnou většinu publika v přednáškovém sále tvořily ženy, většinou studentky. „Přišla jsem převážně kvůli tomu, že studuji psychologii. Myslím si, že Dny duševního zdraví je projekt, který může psychicky nemocné lidi přiblížit širší veřejnosti, a pomáhá k destigmatizaci psychických chorob. Spousta lidí o tom nemá povědomí. Může jim to ukázat, že jsou to také jenom lidi,” pronesla o přednášce studentka psychologie Eva Norková.

Organizátorka Veškrnová si účást dvou set lidí vychvalovala. „Tyhle přednášky se konají na jaře a na podzim, takže to je dvě stě lidí na jaře, dvě stě na podzim. To se nasčítá. Za každého člověka, který se dozví pravdivé informace o duševních nemocech, jsem ráda,” doplnila Veškrnová.

V rámci Dnů duševního zdraví, které Práh pořádá ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR a Centrem Anabell, se uskuteční v Brně ještě několik přednášek, z níž je většina volně dostupná veřejnosti. Přednášky, semináře či workshopy mohou lidé navštívit až do pátku 11. října.

Klíčová slova: duševní zdraví, Práh, přednáška, schizofrenie, bulimie, bipolární afektivní porucha,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.