15.10.2019 16:38


Církve nebudou restituce danit, rozhodl Ústavní soud

Autor: Ondřej Fajstavr | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ústavní soud zrušil část novely o zdanění finančních náhrad z církevních restitucí.
Proti rozsudku se nelze odvolat a církve náhrady danit nebudou.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský (vlevo) a soudce zpravodaj Jaromír Jirsa vyhlašují rozhodnutí soudu. Foto: Ondřej Fajstavr

Brno — Finanční náhrada podle zákona o majetkovém vypořádání s církvemi nebude podléhat dani z příjmu, tak rozhodl dnes odpoledne Ústavní soud. Několikaletý spor o církevní restituce skončil rozhodnutím ve prospěch návrhů Pirátů, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN, kteří se proti novele zákona vymezili.

Podle soudce zpravodaje Jaromíra Jirsy zákonodárce porušil princip legitimního očekávání a zákonem mířil přímo proti základním principům demokratického právního státu, který je založen na úctě k právu a svobodách jednotlivých občanů a jednotlivých subjektů. „Nešlo o faktickou daň, ale o pokus o snížení finanční restituční náhrady, která měla sloužit jako vyrovnání některých křivd spáchaných v době totality,“ vysvětlil Jirsa.

„Pokud by Ústavní soud návrh zamítl, tak mohl být příště na paškále kdokoliv jiný, mohli by se znelíbit jednou skauti, podruhé hudebníci a mohlo by se takto v uvozovkách danit cokoliv, kde by se nechtělo, aby se to provozovalo,“ okomentoval rozhodnutí Stanislav Balík, právní zástupce skupiny senátorů kolem Zdeňka Hraby (STAN). Senátor Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL) podotknul, že nápad zdanit církevní restituce se mohl zrodit pouze v komunistických hlavách. „Komunisté se vůbec nezměnili a jsou pořád stejní. Došlo zde k nešťastné a na hlavu postavené věci, že měl být v podstatě sankcionován poškozený,“ dodal.

Pokud by Ústavní soud návrh zamítl, náhrady za nevydaný majetek by se každoročně ztenčily asi o 380 milionů korun. V majetkovém vyrovnání získaly církve od státu majetek a náhrady v celkové hodnotě ke sto miliardám korun. Ty se rozdělí mezi jednotlivé církve a náboženské společnosti, kdy téměř polovina připadne římskokatolické církvi.

Zdanění náhrad poslanci poprvé schválili na podnět KSČM v lednu letošního roku. Návrh podpořilo 106 ze 172 přítomných poslanců, konkrétně poslanci z hnutí ANO, ČSSD, SPD a KSČM. Senát návrh vetoval a koalice ANO a ČSSD s podporou SPD a KSČM odpověděla přehlasováním veta poslaneckými 114 hlasy ze 181 a v květnu prezident Miloš Zeman novelu zákona podepsal.

Klíčová slova: církevní restituce, ústavní soud, novela zákona

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Luky Kocourek | 15. 10. 2019, 18:46
Co se da cekat od komousu
Diego Vyskočil | 15. 10. 2019, 16:58
Moc dobrý článek :-)