28.11.2019 17:24


Co přineslo Česku patnáct let v Evropské unii? Nevídaný ekonomický růst a nové možnosti rozvoje, shodují se odborníci

Autor: Hana Štefánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Euroskepticizmus, ekonomický posun a současná ekonomická situace, privilegia a povinnosti členství v Evropské unii nebo také vize do budoucna. O tom a mnohém jiném mluvili odborníci s publikem na veřejné diskuzi 15 let Česka v Evropské unii. Publikum se mohlo dovědět třeba o tom, že za uplynulých patnáct let hrubý domácí produkt v Česku vzrostl o 37 procent.

Veřejná diskuze 15 let ČR v Evropské unii

Brno – Obyvatelé České republiky patří už od vstupu do Evropské unie (EU) v roce 2004 k největším euroskeptikům. Lidé mají často pocit, že jim Brusel něco nařizuje a vnímají svou zemi jako obětního beránka, který se musí podvolit vůli mnohem silnějšího hráče. Češi by prý však měli myslet na to, že jsou součástí něčeho většího, než jen vlastního státu, a nedívat se na Evropskou unii jako na něco, co se jich netýká a je mimo jejich dosah. Tenhle názor a mnohé jiné zazněly na veřejné diskuzi 15 let v Evropské unii, která se konala ve středu v brněnské Knihovně Jiřího Mahena.

Dlouhodobě aktuální problematikou a zároveň nosním tématem diskuze je čerpání a následné rozdělování eurofondů. Ty byli i nosním tématem celé diskuze. Česká republika prý už při vstupu do EU přerozdělila peníze nesprávným způsobem.

„Dělali jsme přesný opak toho, co se dělat mělo. Peníze určené na integraci a dohnání třiceti let minulého režimu jsme poslali do krajů a řekli jsme jim, že s nimi můžou dělat, co uznají za vhodné. Proto tady máme v každé obci rozhlednu, ale nemáme funkční infrastrukturu, silnice,“ zkonstatoval hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek. Dodal, že vláda měla finance radši nejprve zkoncentrovat v Praze, vytvořit kvalitní infrastrukturu a až pak je rozdělovat.

Celkově se však odborníci shodují, že při vstupu do EU i po dobu uplynulých patnáct let se Česku dařilo. Kolem roku 2027 by mělo být údajně natolik rozvinuté, že přestane být tzv. čistým příjemcem EU a tedy dá do eurofondů víc peněz, než z nich dostane. Česko se také podle nich stalo součástí společenství, které má moc rozhodovat o směřování evropských států i republiky samotné a je rovnocenným partnerem mocností jako je Německo nebo Francie.

„Doufám, že se nám eurofondy podaří čerpat lépe než doteď. Celkově však mělo dosavadní členství v EU pozitivní vliv na všechny sféry života občanů. Hrubý domácí produkt vzrostl o 37 procent, o dalších patnáct let bude snad ještě vyšší. Naše firmy se zapojily do společného evropského trhu, druhého největšího na světě. Můžeme volně cestovat v Schengenském prostoru, nemusíme již získávat víza. Jsme součásti společenství, které je ve světě vnímáno jako elitní klub,“ uvedl ředitel Odboru komunikace o evropských záležitostech Úřadu vlády ČR Igor Blahušiak.

15 let ČR v Evropské unii- infografika

Nejvíce podporovatelů má členství Česka v EU v řadech mladých lidí. Právě ti podle odborníků však často zapomínají, jaké mají díky němu výhody. „Nejen mladí lidé mají obrovskou možnost osobního rozvoje. Dnes můžeme téměř cokoliv. Možnost vyjít na Erasmus nám může svět závidět. To samé platí o vědě a výzkumu - EU má největší výzkumný program na světě Horizon 2020, v kterém se točí kolem 80 miliard eur. Tohle vše a ještě mnoho dalšího posouvá naši společnost dopředu,“ nadchl se ředitel Jihomoravského inovačního centra Petr Chládek.

Právě Jihomoravský kraj, který jeho hejtman označil za nejlepší z krajů Česka, má podle něj předpoklady na ještě prudší rozvoj než doteď. Čerpá prý nejvíc peněz z eurofondů a na Jižní Moravě vzniká mnoho světoznámých firem. Přímo Brno je také vesmírným centrem ČR a studentským městem s talentovanými lidmi. Proudí do něj také mnoho cizinců, kteří dle hejtmana Šimka rozšiřují potenciál ve vědě, výzkumu a službách. 

Klíčová slova: Evropská unie, 15 let Česka v Evropské unii, ekonomika, eurofondy, rozvoj

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.