13.03.2018 17:52


Čtenáři si v Moravské zemské knihovně mohou vypůjčit knihy i ze Spojených států

Autor: Adéla Formánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Návštěvníci Moravské zemské knihovny mají k dispozici celkem pět zahraničních knihoven. Na včerejší exkurzi si účastníci mohli poslechnout o původu knih z Rakouska, Velké Británie, Německa, Spojených států amerických nebo ze Španělska. Všechny tituly pocházejí z tamějších vydavatelství. Čtenáři si mohou půjčit literárně-vědné dokumenty, učebnice, beletrii i cizojazyčné filmy s českými titulky. 

Oddělení zahraničních knihoven, FOTO: Adéla Formánková

Brno – Účastníci exkurze v Moravské zemské knihovně měli možnost prohlédnout si oddělení pěti zahraničních knihoven. Ty jsou zřízeny z prostředků, které knihovna získává díky spolupráci se zahraničními partnery. Studenti mohou najít největší oporu v německé a rakouské knihovně, která je převážně určena germanistům. Ale stejně jako anglická, americká a španělská knihovna obsahují i beletrii, knihy současných autorů, časopisy, tisk nebo filmy.

Zahraniční knihovny slouží pro podporu jazykového vzdělávání čtenářů. Součástí je každoměsíční promítání zahraničních filmů s českými titulky v konferenčním sále knihovny. „Jsme jediná knihovna, která disponuje tituly, jež nebyly vydané na území České republiky, ale pocházejí ze zahraničí. Je to naše chlouba,“ řekla pracovnice oddělení vzdělávání a krajské metodiky Moravské zemské knihovny Monika Kratochvílová. Zahraniční knihovny vznikají na základě spolupráce knihovny a soukromé neziskové organizace podporované státem, nebo přímo částí státu – ministerstvem nebo velvyslanectvím.

„Charakter čtenářů se změnil. Předtím se lidé do knihovny chodili převážně připravovat na zkoušky, dnes sem chodí všichni. Abychom jim vyšli vstříc, tak jsme v anglické a americké knihovně rozšířili sekci beletrie,“ vysvětluje vedoucí zahraniční knihoven Eva Fukarová. Kromě literárně-vědeckých dokumentů a učebnic na jazykové zkoušky jsou do knihoven zařazeny i díla současných autorů a beletrie. „Hodně a ráda čtu v angličtině a knihovna mi umožní dostat se k zajímavým současným titulům, které vychází v Anglii nebo v Americe. Teď si plánuji osvěžit němčinu, takže předpokládám, že ocením i rakouskou a německou nabídku,“ uvedla návštěvnice knihovny Dominika Bayerová. 

Jako první vznikla rakouská knihovna v roce 1990 na popud Spolkového ministerstva pro Evropu, integraci a zahraniční věci Rakouska. V roce 1997 přibyla německá a anglická knihovna. O německou se starají pracovníci knihovny spolu s Goetheho institutem a u anglické je partnerem knihovny Britská rada. V roce 2005 vznikla americká knihovna ve spolupráci s oddělením pro veřejné záležitosti amerického velvyslanectví. A nejmladší je španělská knihovna z roku 2016. „Cílem je propagovat kulturu dané země nezaujatě. Je to součástí diplomatické činnosti,“ vysvětlila vedoucí zahraničních knihoven Eva Fukarová.

Klíčová slova: Moravská zemská knihovna, zahraniční knihovny, rakouská, německá, anglická, americká, španělská, veřejná exkurze

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.