09.05.2012 08:14


Cyklisté slavnostně otevřeli stezku z Brna do Vídně

Autor: Veronika Machová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Již tradičně se první květnovou sobotu sešli milovníci jízdy na kole, aby slavnostně zahájili letošní sezónu na cyklotrase Brno - Vídeň. V osm hodin ráno vyjel peleton z Hevlína a o hodinu později se mu naproti vydali i Brňané. Obě skupiny se setkaly v Opatovicích na Brněnsku. Sobotní akci na fotografiích zdokumentovala Veronika Machová.

Brněnsko Cyklističtí nadšenci všech věkových kategorií se první májovou sobotu vyhoupli do sedel svých kol a zahájili sezónu na cyklotrase Brno - Vídeň. Peleton z Hevlína se vydal na cestu už v osm hodin ráno, o hodinu později vyrazili také cyklisté z Brna. Obě skupiny se okolo poledne setkaly u Opatovického rybníka, kde každý zúčastněný obdržel malý dárek, mohl se občerstvit se a načerpat síly na další kilometry. 

Rebešovice leží zhruba na půli cesty mezi Brnem a místem srazu. Tamní cyklisté se sešli před obecním úřadem a společně vyjeli do Opatovic. Cestou se připojili ke skupince jedoucí od brněnské sportovní haly.

Cyklostezka Brno - Vídeň stále nevede zcela mimo silniční provoz. Některé úseky tratě jsou i poměrně frekventované. „V loňském roce se nám díky dotacím z Evropské unie podařilo vybudovat dvanáct nových úseků a další plánujeme i na letošek," uvedl předseda svazku obcí Cyklistická stezka Brno - Vídeň Vlastimil Helma.

Některé úseky stezky jsou sjízdné i pro in-line bruslaře. Vhodná je například trasa od modřické čističky odpadních vod k Rebešovicím, rovina podél říčky Litavy u Blučiny nebo úsek mezi Židlochovicemi a Žabčicemi.

V Opatovicích si sportovci mohli odpočinout, občerstvit se a načerpat další síly.

Každý cyklista od pořadatelů dostal dárkovou tašku, v níž našel kšiltovku, plechovku nealkoholického piva, pohlednice a další upomínkové předměty.

Příchozí mohli ochutnat pečené maso, různé uzeniny či bramboráky. Mezi dětmi ale jasně vítězila zmrzlina.

Odpolední teplota se vyšplhala až k osmadvaceti stupňům. „Ráno jsme se parádně projeli, ale zpátky se nám už v takovém parnu nechce. Ještě, že jsme všichni dostali ty reklamní kšiltovky, teď přijdou vhod," řekl jeden z cyklistů Pavel Kotrba.

Po celé odpoledne hrála k poslechu kapela Impuls z Blučiny.

Odpoledne se uskutečnily rybářské závody větších dětí. Ty menší se raději věnovaly místním kačenkám.

Pořadatelé akce mysleli i na nejmenší cyklisty a připravili pro ně hřiště s houpačkami a různé jiné aktivity jako například navlékání korálků.

Koho už nebavilo posedávání nebo houpání, mohl vyrazit na jeden ze dvou cyklistických okruhů po okolí. Patnáctikilometrová trasa sportovce zavedla k Židlochovicím na rozhlednu Akátová věž. Kratší trasa cyklistům představila Benediktinský klášter v Rajhradě.

 

Cyklistická stezka Brno - Vídeň prochází převážně územím jižní Moravy a dolnorakouské oblasti Weinviertel. Celá trasa, vedoucí z Brna přes Modřice, Židlochovice, Pasohlávky a Nový Přerov k hraničnímu přechodu Hevlín/Laa an der Thaya a dále přes Mistelbach do Vídně, měří více než sto třicet kilometrů.

Klíčová slova: cyklistika, cyklostezka, Brno, Vídeň, kolo, Opatovice

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.