19.03.2016 22:08


Ďáblova bible je vystavena v Brně

Autor: Kateřina Paraiová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Codex gigas neboli Ďáblova bible je již od února k vidění v Letohrádku Mitrovských v Brně. Spolu s tímto exponátem si mohou návštěvníci prohlédnout i výstavu s názvem 100 podob knihy, která je zaměřena na nepodivnější tvary, vazby a obálky knih. Děti pak zaujme obří leporelo postavené napříč celým letohrádkem.

Brno - Knihomolové si přišli na své. Již od února se v Letohrádku Mitrovských koná výstava zaměřená na růzen podoby knihy a k vidění je zde i jeden unikát. Největším tahákem je pro návštěvníky možnost vidět středověký rukopis s nejznámější ilustrací ďábla neboli Codex gigas. Kniha pochází z počátku 13. století.  Celý původní rukopis je pravděpodobně dílem jediného člověka, který žil v dnes již v zaniklém klášteře na Chrudimsku. Vystavena je ale pouze maketa z rukou Jiřího Fogla, který se svými spolupracovníky na knize pracoval několik stovek hodin. Maketa váží sedmdesát pět kilo, rozměrově a váhově je stejná jako originál.

Zrcadlově zobrazená obálka Codexu gigas, Foto: Kateřina ParaiováObří leporelo je určeno zejména dětem, graficky znázorňuje nejvýznamnější momenty české historie spolu s všeobecnými dějinami počínaje pravěkem až ke vzniku současné České republiky. Tento barevný komiks o délce sto čtyřicet metrů vytvořila Lucie Seifertová a podle ní se jedná o nejdelší knihu světa.

Poslední součástí výstavy je část zaměřená na vazby knih a jejich všelijaké podoby. Exponáty pochází ze sbírek Moravské galerie v Brně. K vidění jsou například miniaturní knížky nebo publikace zasazené do kamene a dřevěné obálky z rukou nejen zesnulých, ale i současných českých knihařů. 

Klíčová slova: Brno, výstava, kniha, leporelo, Codex gigas, Ďáblova bible

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.