13.12.2018 10:08


Dálnice D43 by měla vést přes Bystrc, doporučila studie

Autor: David Křída | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Obsáhla studie o aktualizaci zásad územního rozvoje zadaná Jihomovavským krajem navrhla nové trasy dálnic a silnic v okolí Brna. Plánovaná dálnice D43 by podle ní vedla přes Bystrc, severní část Brna. Obsah studie představili její projektanti veřejnosti v pondělí.

Výsledky studie o územním rozvoji v okolí Brna autoři představili v pondělí na Krajském úřadě Jihomoravského kraje. Autor: David Křída

Brno – Autoři studie porovnali více možných variant a nakonec vybrali trasu D43 vedoucí přes Bystrc. Zavrhli tak druhou možnost, která měla jít přes Boskovickou brázdu západně od Brna. Při vybírání brali v potaz vícero pohledů na věc, včetně vlivu na životní prostředí. Celkem rozhodovali mezi patnácti možnými návrhy.

„Základní tři kritéria, podle kterých byla data studie vyhodnocována, jsou dopad na zdraví lidí, dopad na životní prostředí a dopravní účinnost. Podle nich bylo původních patnáct variant posuzováno,“ popsal náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Martin Maleček (Starostové pro jižní Moravu), jakým způsobem studie vznikala.

Celkem na ní pracovalo několik desítek lidí a dokončili ji za devatenáct měsíců. Jedním z jejích projektantů je architekt Jakub Kynčl. „K patnácti variantám jsme se dostali pomocí situace takzvaných nultých stavů, což je dnešní silniční síť doplněná jen o několik drobných prvků, o kterých víme, že už se staví nebo začnou stavit,“ okomentoval Kynčl, jak návrh územního rozvoje tvořili.

Kromě trasy D43 studie doporučila postavení jižních obchvatů u obcí Kuřimi a Rosice. Dále navrhla úpravu dálnice D1 mezi Slatinou a Holubicemi a obchvat Slatiny dál od městské zástavy a blíž k dálnici. Celkem se studie týká území sto jedenácti obcí. Veřejnost se k ní může vyjádřit od půlky února, kdy se zveřejní zpráva o uplatňování zásad územního rozvoje. Na konci března se pak bude o studii hlasovat na krajském zastupitelstvu.

Klíčová slova: doprava, dálnice, D43, studie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.