23.03.2015 15:41


Daňové přiznání mohou lidé podat už jen do konce března

Autor: Humplíková Markéta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Studentka Tereza Jirásková měla během minulého roku šest různých brigád. Dozvěděla se o možnosti vrácení daní, kdy jedinou podmínkou bylo podání daňového přiznání. „Začal maratón shánění různých potvrzení od bývalých zaměstnanců a vyplňování komplikovaného formuláře,“ popsala Jirásková. 

Vyplňování formuláře pro daňové přiznání. Autor: Markéta HumplíkováČesko – Možnost podat daňové přiznání za uplynulý rok končí v březnu. Mluvčí Generálního finančního ředitelství Jitka Ježková sdělila, že pracovníci finančních úřadů mimořádně prodloužili otevírací dobu až do osmnácté hodiny. Opozdilci získali navíc pět pracovních dnů v dubnu, kdy nebudou úředníci pozdní podání pokutovat. Kromě možnosti odevzdat přiznání v tištěné podobě, se naskytla možnost poslat jej formou elektronického online formuláře.

„Nikdy předtím jsem se o tuto povinnost nezajímala a neřešila jsem to, sami pracovníci úřadu mi však poslali upozornění,“ popsala studentka Tereza Jirásková svou zkušenost. Její brigády byly krátkodobé a jen několikrát za rok. „Získat potvrzení o zdanitelných příjmech od bývalých zaměstnavatelů byl oříšek, obtěžovalo to obě dvě strany,“ řekla studentka.

Sylva Kučeráková pracuje jako externí účetní a zprostředkovává službu vyplnění formuláře k daňovému přiznání. „Vyplním přibližně padesát přiznání za období, je to pro mě rutina a myslím si, že i nezkušený člověk může formulář vyplnit, pokyny jsou podrobné a přesné,“ komentovala Kučeráková. Sestavení jednoho formuláře Kučerákové zabere průměrně hodinu. Jirásková však tvrdí, že je formulář zbytečně složitý, a proto se raději obrátila na pomoc profesionála.

„Požádala bych si o pomoc přímo na úřadě, ale tam jsou pracovníci často nepříjemní a nedostupní,“ líčila Jirásková. Podle mluvčí finančních úřadů Jitky Ježkové jsou ale pracovníci připraveni. „Pomoc na pobočce je možná, ale kvůli zvýšenému zájmu, může být kapacita poradců nedostatečná, doporučuji raději online poradenství,“ vysvětlila Ježková. Stránky finančních úřadů podle Ježkové nabízejí také video průvodce k vyplnění daňového přiznání.

„Problematika vyplňování úředních formulářů se dříve nebo později bude týkat každého, myslím si, že je vhodné ji zařadit mezi povinnou základní výbavu žáků na středních školách,“ uzavřela Jirásková. 

Klíčová slova: daně, daňové přiznání

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.