05.12.2018 13:52


Darované šatstvo pomůže zahřát lidi bez domova

Autor: Mariya Ostrenko | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Do pátku 7. prosince probíhá v prostorech brněnského dobročinného obchodu Šuplig sbírka oblečení pro lidi v bytové nouzi. Kromě oblečení mohou zájemci darovat i batohy, spacáky nebo třeba karimatky. Darované šatstvo bude předáno Dennímu centru pro lidi bez domova, které spadá pod Diecézní charitu Brno. 

dobročinní obchod Šuplig

Brno – Během zimy se hodí každá vrstva oblečení, obzvláště lidem, kteří žijí na ulici. Proto organizace Brnem s lidmi bez domova již druhým rokem pořádá sbírku oblečení, které zahřát pomůže. Ta probíhá od 3. do 7 prosince v dobročinném obchodu Šuplig na Cihlářské ulici v Brně. Darované věci se následně odváží do Denního centra pro lidi bez domova. „Naše centrum navštěvují stovky lidí bez domova, většina z nich je přímo z ulice. My jim v rámci naší pomoci oblečení vydáváme. Také dáváme jídlo a poskytujeme sprchy,“ říká sociální pracovnice Zuzana Csontosová. „Jediný majetek, který tito lidé mají, jsou věci, které mají na sobě,“ dodává Csantosová. 

Největší poptávka je po pánském oblečení. „Ženy vyhazují víc věcí, proto je jejich oblečení dostupnější. Ale většina lidí bez domova jsou muži, proto potřebujeme především pánské věci,“ vysvětluje Csantosová.

Nejvhodnější věci na darování jsou ponožky, spodní prádlo, kalhoty, podvlíkačky, tepláky, mikiny, bundy, čepice, rukavice, trička a pevné boty pro dámy i pány. Uvítali by i batohy, spacáky, deky a karimatky. „Sbírky jsem se zúčastnila, protože si myslím, že svetry, čepice a rukavice, které u mně jen ležely ve skříni, poslouží jiným lidem víc,“ říká studentka Dagmar Matulíková. „Taky jsem se zapojila do sbírky hygienických potřeb pro lidi v tíživé sociální situaci, kam jsem přinesla kartáčky na zuby a menstruační vložky,“ dodává Matulíkova.  

Oblečení může být i opotřebované nebo trochu poškozené. Důležité je, aby bylo praktické na ulici. Dárci by proto neměli přinášet pyžama, dámské halenky či dětské oblečení. „Už od prvního dne se zapojilo do sbírky hodně dárců. Lidé donášejí věci po dvou ikeových taškách,“ přibližuje Lenka Mikšlová, která v obchodu Šuplig pracuje.  

Udělat před Vánocemi dobrý skutek mohou zájemci nejenom v Šupligu, ale například i pod vánočním stromem na náměstí Svobody. Najdou tam tradiční sbírku Českého červeného kříže. Finanční příspěvky poputují nejen na ozdravné pobyty dětí z SOS vesniček a seniorů, ale i na pomoc sociálně slabým osobám a rodinám. Dále mají lidé možnost finančně pomoci lidem z Diecézní charity Brno, Dětského domova Dagmar a sdružení Vodicí pes formou příspěvku do kasičky každou středu odpoledne. 

Klíčová slova: charita, šuplig, lidé bez domova

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.