09.04.2019 20:48


Darováním vstříc lepšímu životnímu prostředí

Autor: Patrik Švec | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nakupovat, ale bez peněz. A zároveň co nejméně zatěžovat životní prostředí. Studenti z Nadačního fondu filozofické fakulty v úterý zorganizovali Freeshop. Vlastní verzi oblíbených bleších trhů už podruhé uspořádali v brněnském Café Atlas.

Freeshop. Foto: Patrik Švec.

Brno – Opravdu potřebujete všechny věci, které vlastníte? Na tuto otázku se už počtvrté ptali organizátoři projektu Freeshop. Chtěli tak upozornit na nesmyslné plýtvání přírodními zdroji. Nejen v Česku, ale na celém světě. Odpovědí jim byl nespočet triček, sukní, bot nebo i hrnečků, které se jejich majitelé rozhodli poslat o dům dál.

Projekt má především propagovat myšlenku života bez odpadu. A opětovné použití třeba nevyužívaného oblečení může být jedním ze způsobů, jak se stát součástí tohoto životního stylu. „Teď je to dost populární. Myšlenkou je, aby lidé co nejméně plýtvali a nevyhazovali oblečení, které nepoužívají. Ale našli mu nové uplatnění,“ říká spoluorganizátorka projektu Jana Alscherová z Nadačního fondu studentů brněnské filozofické fakulty. Zároveň dodává, že darováním oblečení může člověk udělat radost někomu dalšímu.

Návštěvníci mohli i tentokrát nechat své peněženky doma. „Když někdo něco přinese, tak si zároveň může zadarmo odnést něco, co se mu bude líbit,“ dodává Jana Alscherová. Podle ní je nejčastějším oblečením to dámské. Mezi návštěvnicemi jsou pak velmi oblíbené hlavně šperky. „Najdete tu ale i knížky, bytové doplňky nebo boty,“ popisuje Alscherová.

Podle oslovených návštěvnic Freeshop jejich očekávání naplnil. „Jsem tu poprvé a jsem spokojená. Chtěla jsem věnovat takové ty neprodejné věci, které nevyhodíte, ale uvědomujete si, že by je ještě někdo mohl použít,“ říká studentka přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Simona Pašková. Podobný názor má i studentka Zuzana Badárová. „Podobný životní styl podporuji. Konečně mám příležitost se tomu více věnovat,“ říká.

Organizátoři přiznávají, že jsou i věci, o které nikdo příliš zájem nemá. Původním majitelům je ale nevrací. Předají je moravské Nadaci Veronika, která věci rozdá lidem, kteří je dále využijí.

Klíčová slova: freeshop, Brno, trhy, životní prostředí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.