31.10.2012 17:13


Darovat či prodat? Toť otázka

Autor: Monika Zezulová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Nejeden student za své akademické dráhy řeší nedostatek peněz. Existují možnosti, jak spojit přivýdělek s pomocí druhým. Za předpokladu, že je člověk ochotný darovat kousek sebe samého.

Brno Veřejnosti nejznámější formou dárcovství je darování krve. V Brně je možné darovat krev na Transfúzním oddělení Fakultní nemocnice v Bohunicích. V tomto případě se však jedná o způsob, kterým si nelze vydělat. V současné době je dárcovství bezpříspěvkové. Vysvětlení uvádí webové stránky Transfúzního oddělení. „Dárcovství je významným kritériem bezpečnosti darované krve. Pouze ten dárce, který není motivován přímou finanční odměnou, je z hlediska moderního pojetí transfuzní služby dostatečně bezpečný.“Darování je společenský přínosnou a potřebnou činností

Finančního ohodnocení se dočká dárce krevní plazmy. V Brně lze darovat v centru Sanaplasma na Soukenické ulici. Předpokladem pro darování je věk nad 18 let, váha nad 50 kg a ochota podstoupit vstupní lékařské vyšetření. Odměna za každý odběr, který je možné podstoupit jednou za dva týdny, je 400 korun. „Darování plazmy je pro mě rychlá forma jak přijít k penězům. Za hodinu času to stojí,“ říká student Jiří Hromek, který má za sebou takřka osmdesát odběrů. „Nic ale není bez rizika. Na odběr je ideální jít odpočatý. Rozhodně to sníží pravděpodobnost, že se vám pak v tramvaji udělá zle,“ dodává. Podle studenta posledního ročníku lékařské fakulty Filipa Daniela, jsou rizika darování plazmy rozhodně nižší než u darování krve. „Darování plazmy člověka imunitně oslabí. Ale tělo poměrně rychle ztracené složky, jako jsou imunoglobiny nebo bílkoviny, nahradí,“ říká.

Další možností pro ziskuchtivé je dárcovství pohlavních buněk. Tuto možnost nabízí většina reprodukčních center. Jen v Brně se jedná o Reprofit nebo Sanatorium Helios. Muži si při darování spermií mohou přijít na tisíc až dva tisíce za odběr. Předpokladem je věk od osmnácti do třiatřiceti, minimálně středoškolské vzdělání s maturitou a vyhovující zdravotní stav.

Darování vajíček je proti tomu méně příjemnou záležitostí. Odměna se sice pohybuje mezi patnácti a dvaceti tisíci, ale proces před odběrem je zdlouhavější. Dárkyně absolvuje desetidenní hormonální cyklus, kdy si aplikuje stimulační léky, posléze absolvuje ultrazvukové vyšetření a je naplánován odběr vajíčka. „Jediný důvod, proč bych darování vajíčka znovu neabsolvovala, bylo právě podávání stimulačních léků. Nebylo mi moc dobře. Pocit, že někomu pomůžu, to nakonec přebil,“ říká studentka Klára, která si nepřála uvést příjmení.

Možností, jak si jako student přivydělat a zároveň být užitečný, je několik. Vždy je ale nutné uvážit všechna pro a proti. Na darování nelze pohlížet pouze jako na zdroj financí.

Klíčová slova: dárcovství, přivýdělek

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.