06.03.2011 15:23


Deci bílého nebo sklenička rumu? Děkuji, dnes si nedám.

Autor: Lenka Tůmová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Neochutnat rumovou pralinku, ani pěnu ze zlatavého moku více než měsíc. Nejen to je cílem lidí, kteří se v těchto dnech připojují k akci s názvem 40DA, čímž se dobrovolně zavazují vydržet 40 dní bez alkoholu.

Brno - Několik dnů bez piva, vína nebo jiného ostřejšího alkoholu. Pro abstinenty nic zvláštního, milovníci kořalky nad tím ale nevěřícně kroutí hlavou. A právě vydržet a odolat alkoholickým drinkům po dobu čtyřiceti dní je smyslem akce 40DA, ke které se v těchto dnech připojuje stále více lidí.

Pokud chce někdo zjistit, jak na tom s alkoholovou závislostí opravdu je, může se k akci přihlásit na jejich webových stránkách. Podle přerovského faráře Pavla Hofírka, který iniciativu vymyslel, se může připojit téměř každý. „Neměli by se však hlásit abstinenti, alkoholici a samozřejmě mládež do osmnácti let,“ podotkl Hofírek.   

40 dnů musí lidé vydržet bez alkoholu.Odvážlivci, kteří se rozhodnou abstinovat, si sami stanoví den, kdy chtějí začít. Poté je ale nikdo nešpehuje, kontrolu provádí každý sám. „Jedná se o test, zda lidé bez alkoholu skutečně vydrží a mají ho pod kontrolou. Internetové stránky pak slouží jako inspirace a prostor pro vzájemné předávání zkušeností,“ doplnil Hofírek.

Netradiční akce s logem dubu symbolizujícího pevnost a sílu vyjadřuje, že jde o dobrovolnou zkoušku vlastní vůle a odolnosti před tlakem okolí. „Většina lidí časem zjistí, že těžší, než překonat vlastní chuť na skleničku, je obstát uprostřed ostatních, kteří nemají pochopení pro určitá předsevzetí,“ vysvětlil Hofírek. Dodal, že potřebu pevné vůle dokládá i příznačný podtitul akce - Mne nezvikláš.

Iniciativa 40DA má více než desetiletou historii. „Začátek byl v roce 1999, kdy mě spolu s kamarády napadlo dát si jako předsevzetí před Velikonocemi čtyřicet dnů bez alkoholu,“ zavzpomínal farář s tím, že to vůbec nebylo snadné. „Například pro člověka zvyklého na jedno pivo po obědě nebo pro účastníka oslavy narozenin jde o nelehký úkol,“ konstatoval Hofírek. Od té doby se tato akce s menšími změnami dochovala až dodnes. Letošní rok se do ní zapojilo zhruba třicet lidí. Mezi nimi například uživatelka Janica, která se zaregistrovala na internetových stránkách akce. Podle ní se jedná o super nápad. Najdou se ale i tací, kteří její nadšení nesdílejí. „Na různá předsevzetí nevěřím, málokdo je totiž dodrží. Tato iniciativa mi přijde beze smyslu i proto, že se každý kontroluje sám a pochybuji, že někdo nezalže,“ myslí si Karel Mach z Vyškova.  

Klíčová slova: Iniciativa 40DA, alkohol

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.