15.04.2015 00:37


Den platové (ne)rovnosti: Ženy mají nižší platy, dostanou slevu

Autor: Štěpánková Natálie | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Muž a žena si v hezký dubnový pátek vychutnávají kávu v jedné z mnoha brněnských kaváren. Platí zvlášť a za stejnou objednávku zaplatí žena méně. Taková situace může nastat tento pátek. Slevu dvaadvacet procent dostanou ve vybraných podnicích na některé produkty všechny ženy. Nejde však o žádnou obdobu dne žen. Mezinárodní akce má upozornit na nerovné platové podmínky žen a mužů.

Brno - Den platové (ne)rovnosti připadá na pátek sedmnáctého dubna. Do mezinárodní akce, která má cíl upozornit na nerovné platové podmínky mužů a žen, se letos poprvé zapojí i Česko. Občanské sdružení Nesehnutí oslovilo několik podniků po celé republice. Nejaktivněji se zapojí brněnské podniky. Na Náměstí svobody v Brně bude mít sdružení i infostánek.

„V České republice je v současné době platová nerovnost mezi muži a ženami dvacet dva procent, my bychom na to chtěli upozornit a více zviditelnit důvody, které k tomu vedou. Proto jsme se rozhodli k symbolické akci. Ve třiceti podnicích dají v pátek ženám slevu dvacet dva procent na nějaké konkrétní produkty, které si samy zvolí. Kniha v knihkupectví, tulipán v květinářství nebo káva v kavárně a různé další věci,“ vysvětlila okolnosti akce Petra Havlíková ze sdružení Nesehnutí.

Majitelka Literární čajovny Skleněná louka. (Autor: Natálie Štěpánková)

Do akce se zapojí podniky především z Brna ale i z Prahy, Boskovic, Olomouce a Kroměříže. Zlevněné produkty budou nabízet i některé internetové obchody. Podrobný přehled podniků najdete na facebookové události Dne platové (ne)rovnosti. Z brněnských podniků poskytne ženám slevu například Bistro Le Social, květiny Rosebud, knihkupectví Dobrovský nebo kavárna Monroe. Celkem se zapojilo třicet podniků, někteří majitelé Nesehnutí sami oslovili. „Objevila jsem tuto událost na internetu, viděla jsem, že je to dobrá akce, tak jsem se zapojila. Nesehnutí mi sice napsali, že už je po deadlinu pro přihlášení, ale že mě ještě berou. Budu nabízet atraktivní, svěží čaje přesně pro ženy,“ směje se majitelka čajovny Skleněná louka Alena Kleinová.

Mezi Evropskými státy je rozdíl dvacet dva procent jeden z nejvyšších. „Vycházíme z evropských dat od Eurostatu za rok 2013, což jsou nejčerstvější data. Jsme jedni z nejhorších, v roce 2008 jsme byli druzí od konce a měli jsme rozdíl osmadvacet procent. Teď jsme se posunuli na čtvrté nejhorší místo, přičemž nejmenší rozdíl má Slovinsko, kde je rozdíl čtyři procenta,“ vysvětluje Havlíková a dodává, že se jedná o rozdíl mezi všemi příjmy mužů a všemi přijmi žen.

Nesehnutí uvádí několik důvodů znevýhodnění žen. Od většího množství mužů ve vedoucích pozicích až po přímou diskriminaci žen na pracovišti nebo jejich mnohdy nucený výběr mezi mateřstvím a kariérou. Profese, ve kterých ženy dominují, jsou často finančně podhodnocené.

Ženy s kočárky před cukrárnou Tutti frutti. (Autor: Natálie Štěpánková)

Některé ženy platovou nerovnost vnímají jako chybu vlády. „Pracuji v Německu jako pečovatelka a mám dvakrát větší plat než můj přítel v Česku. V Německu rozdíly v platech mužů a žen tak velké nejsou. Vláda do problému více zasahuje, měla by se tím zabývat i česká vláda,“ řekla pětadvacetiletá pečovatelka Marie Holacká. Není jediná, kdo vidí chybu v systému. „Z pohledu zaměstnavatele u nás žena není perspektivní zaměstnanec. Oproti Francii mám třeba velmi dlouhou mateřskou dovolenou, ženy tráví spoustu času doma,“ myslí si šestatřicetiletá Lenka Valíčková, která pracuje jako specialista na komunikaci s veřejností ve velké firmě. Podle dvaadvacetiletého studenta Dominika Guštary za to můžou i předsudky. „Ženám se u nás moc nedůvěřuje, že budou dobré vedoucí. Proto jsou spíše na nižších pozicích a tak může vzniknout ve výsledku větší platový rozdíl,“ vysvětlil své dojmy Guštara.

Důsledky platové nerovnosti jsou různé. Pokud třeba žena zůstane jako samoživitelka tak má omezené finanční možnosti a je mnohem více ohrožena chudobou. To se samozřejmě netýká jen samoživitelství ale i jiných životních situací.  Ženy jsou také více ohroženy chudobou ve stáří, kdy se nerovnost ještě více prohlubuje. To, že ženy vkládaly část své energie do péče o domácnost a měly třeba poloviční úvazky, se projeví do výše důchodu,“ dodává Havlíková.

Klíčová slova: Den platové (ne)rovnosti, platová nerovnost, ženy, Nesehnutí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.