03.10.2014 19:23


Desítky aktivistů truchlily nad smrtí hospodářských zvířat

Autor: Monika Kadlecová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na náměstí Svobody vrcholí Slavnosti vína. Lidé se smějí, popíjejí, pochutnávají si na klobásách nebo uzené kýtě. Cestu mezi jednotlivými stánky jim křižují ti, kteří právě odcházejí nasyceni z rychlého občerstvení McDonald's. Slavnostní atmosféru narušuje skupina smutečně oděných lidí, kteří se schází před McDonaldem. Přináší s sebou rakev, smuteční věnce, parte, pohřební svíčky a květiny. Přišli truchlit.

Brno – Přibližně sedmdesát smutečně oděných aktivistů se ve čtvrtek 2. října krátce po sedmnácté hodině začalo scházet na náměstí Svobody v Brně. Truchlili za smrt 62 miliard zvířat, která ročně umírají na jatkách, a připomenout tak lidem skutečnou cenu masa, mléka a vajec.

Aktivisté uctili minutou ticha smrt hospodářských zvířat. Foto: Monika Kadlecová

Při příležitosti Světového dne hospodářských zvířat se aktivisté rozhodli upozornit na kruté podmínky hospodářských zvířat. „Každoročně zemře na světě asi 62 miliard zvířat v těžkých útrapách a většinou zcela zbytečně. Jen málokdo se nad tím dnes pozastaví,“ uvedla Marcela Burkertová členka Kolektivu pro zvířata, jenž akci v Brně pořádá již počtvrté. Happening se konal také v Praze, Českých Budějovicích, Liberci či Mladé Boleslavi.

Organizátoři pojali akci jako smuteční shromáždění. Nesli s sebou symbolickou rakev, rozdávali kolemjdoucím parte, zapalovali svíčky a četli smuteční projevy u brněnských řeznictví a fastfoodů. Mezi nejmladší zúčastněné patřila dvanáctiletá Adriana Bradáčová, která se rozhodla se svojí kamarádkou k akci připojit, přestože očekávala negativní reakce. Pod svá křídla si je vzala starší účastnice průvodu, jež dobře ví, že být aktivistou není vždy snadné.  S nepochopením se setkávají téměř všude.

Své o tom ví i Kateřina Mošťková, která se těsně před událostí téměř rozešla s přítelem: „Chtěla jsem, aby šel se mnou, protože je již rok také vegetarián. Dnes mi ale přiznal, že to dělá jen kvůli mně a smysl vegetariánství nechápe,“ postěžovala si. Rozhodla se akce zúčastnit proto, že se jí tato forma protestu zamlouvá. „Není to nic agresivního. Vegetariáni na mnoha akcích působí, že jsou blázni, ale tohle je jiné. Navíc je to hezké i vůči těm zvířatům,“ vysvětlila důvody, proč na účasti trvala.

Aktivisté zapalovali svíčky a četli smuteční projevy u brněnských řeznictví a fastfoodů. Foto: Monika KadlecováNe všichni však sdíleli její nadšení. Přestože se zúčastnění nesetkali přímo s negativními či agresivními reakcemi, častou odpovědí jim bylo, že maso je pro zdraví člověka důležité nebo že tato událost nikoho nepřesvědčí. „Já vím, že nejsou zvířata často chována v nejlepších podmínkách, ale je přece spousta důležitějších věcí, které nás pálí víc,“ připojil se k pesimistickému pohledu přihlížející Martin Švanda. Našli se mezi lidmi i tací, kteří se připojili k průvodu, aby zúčastněné přesvědčili, že je maso k životu potřeba. „Jeden pán chodil spolu s námi a neustále se ptal, proti čemu jsme. Upozorňoval na to, že s sebou máme psy, jež maso jedí. Také vysvětloval, že je podnikatel a má rád steak, tak proč by si jej nemohl dopřát. Nemohl pochopit, že úplně stačí, když konzumaci omezí,“ vysvětluje Laura Picková, která rozdávala lidem smuteční parte a propagační letáky organizace Otevři oči. „Myslím si, že reakce lidí ovlivňuje prostředí, kde vyrůstali, a také jejich inteligence,“ dodala.

Samotní lidé z řad aktivistů však často vysílali smíšené signály. Dvě z dívek nesoucích smuteční rakev na sobě měly koženou obuv. „Jsem vegankou dva roky, boty mám deset let. Nevím, proč bych je měla vyhazovat. Nikoho už tím nezachráním a takto alespoň projevím úctu tomu zvířeti víc, než kdybych je vyhodila do koše,“ obhajovala své důvody Eliška Beranová, jedna z dívek v kožených botách. Neuvědomila si, jak často se mezi přihlížejícími objevuje tato kritika: „Kážou vodu, ale pijí víno!“ Druhá z dívek poté přiznala, že pravděpodobně boty raději odloží.      

Mnoho lidí při pohledu na transparenty upozorňující na podmínky chovu zvířat dodalo, že se pokusí maso omezit a budou se více zajímat o alternativní způsoby stravování. Všechny proto potěšila rekace asi sedmdesátileté ženy, která ocenila jejich snahu: „Nejím maso už deset let, moc se mi líbí, že jsou mladí tak aktivní a nápadití. Bohužel jsem se o události dozvěděla jen náhodou, protože tady čekám na tramvaj,“ uvedla Jana Bartáková. Může za to skutečnost, že organizátoři této akce cílili na mladou věkovou skupinu prostřednictvím sociálních sítí a tak se k některým informace o této události vůbec nedostala. Možná, že se to příští rok změní a účast poroste.

Klíčová slova: Brno, náměstí Svobody, pochod, aktivisté, hospodářská zvířata

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Tomáš Lepek | 05. 10. 2014, 00:08
Kožené boty se trochu moc rozmazávají, ne? Jistě, na akci takového typu je to i přes uvedený a pravdivý argument trochu nevhodné, ale věnovat tomu jeden odstavec a fotografii? Jsem rád, že se nejedná o profesionální médium. :)