19.05.2018 14:02


Děti se v Brně seznámily s hrdiny první republiky

Autor: Martina Moresová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Putování bambusovou džunglí, brodění se krokodýlí řekou anebo šití bot. Ne, nejde o zážitky z cesty kolem světa, ale o oslavu stého výročí založení Československa. Páteční odpoledne 18. května inspirované superhrdiny první republiky využívají děti k seznámení se životy Tomáše Garrigua Masaryka, Elišky Junkové anebo Emila Zátopka.

Děti se seznamují se superhrdiny první republiky. Jedním z nich je i Emil Zátopek. Foto: Martina Moresová

Brno – Jednu z prvních oslav stého výročí založení Československa pořádá dům dětí a mládeže Helceletka. Rodiče s dětmi pobíhají po Björnsonově sadu, aby splnili všechny úkoly a získali odměnu. Na stanovištích je čeká deset významných československých osobností a her spojených s jejich životním posláním. Než se pustí do plnění aktivit, organizátoři jim vždy vypráví o životě a úspěších superhrdinů.

Děti mají na sobě barevná kartonová auta a čekají na jediné – povolení ke startu. Nachází se na prvním stanovišti věnovaném české automobilové závodnici Elišce Junkové. Než se přesunula za volant, tak navigovala svého manžela, taktéž automobilového závodníka. Později ho v závodech porážela. Poté co děti odřídí svá auta a získají kartičku s podobiznou Junkové, přesouvají se na další stanoviště.

Děti závodí v autech po vzoru výborné řidičky Elišky Junkové. Foto: Martina Moresová

Zbývá ještě devět superhrdinů k seznámení. „Superhrdiny jsme vybírali tak, aby bylo zastoupeno co možná nejvíc oblastí lidské činnosti. Hry pro děti jsou také blízké jednotlivým pobočkám naší organizace, které mají na starosti  stanoviště,“ vysvětluje jeden z organizátorů Petr Sedlář. Děti tak v papírovém Zlíně sbírají pomůcky k šití Baťových bot, vytváří známky z období prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka anebo cestují africkou džunglí jako Zikmund a Hanzelka.

U stanoviště malíře Zdeňka Smetany děti poznávají večerníčkové postavičky. „Vybrali jsme záměrně Zdeňka Smetanu místo Zdeňka Müllera, toho znají děti až moc dobře. Teď se ale trochu bojím, že děti postavičky nepoznají. I rodiče s tím mají problém,“ sděluje se smíchem zaměstnankyně pobočky Sluníčko Šárka Horáková. K Rákosníčkovu rybníku přibíhá chlapeček. „Tady mám vylovit ty sluníčka?“ ptá se. Horáková ho však vyvádí z omylu. „Ne ne, to nejsou sluníčka, ale hvězdy, které spadly do tůňky. Pomůžeš je Rákosníčkovi vylovit?“ nabádá chlapce. Hoch ihned sahá po prutu a vytahuje první zlatou hvězdu.

Přebrodit řeku plnou krokodýlů nebylo snadné. Foto: Martina Moresová

Organizátoři nezapomínají ani na vědu a techniku. U Karla Čapka si děti za pomoci počítačového programu hrají na roboty a Otto Wichterle jim objasňuje zákony optiky. „Kdo si zkusil pohmatu poznávat věci, může se přesunout do vědeckého ústavu anebo obkreslovat tvary podle zrcadlového odrazu,“ vyjmenovává disciplíny jedna ze zaměstnankyň Helceletky.

Uprostřed parku se nachází africká džungle a krokodýlí řeka. Děvčata a chlapci si zkoušejí dobrodružný život cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky. „Teď jsme prošli krokodýlí řekou a bambusovým pralesem. Také jsme poznávali africká zvířátka. Nejvíce se synovi líbilo závodění u Emila Zátopka. Musíme ještě projít zbývající stanoviště. Je to super odpoledne,“ komentuje jedna z maminek Monika Urbánková.

Kousek od závodníků je stanoviště operní pěvkyně Emy Destinové. Děti v parnících převáží plakáty informující o jejích vystoupeních. Musí poznat, jakým jazykem jsou napsané, a vylepit je ve správných zemí – Německa, Francie, Velké Británie a Ameriky. Na stromech visí sluchátka, ze kterých zní zpěv Destinové. Dlouhá trasa je čeká i u režiséra a animátora Karla Zemana. Probíhají vyznačenou dráhou a po cestě sbírají do dračích vozíků zkamenělé předměty.

Děti musí podle textu plakátu poznat, ze které země pochází. Některým pomáhají maminky. Foto: Martina Moresová

Akci Superhrinové první republiky podpořila i městská část Brno-střed a Piknik Box. Je to jediná oslava stého výročí založení Československa, na které se Helceletka podílí. Plánuje však další akce v tomto duchu. Loni na podobné události lidem připomněli život Marie Terezie.

Klíčová slova: Brno, Československo, oslava, výročí, superhrdinové

Fotogalerie

  • IMG_9977.CR2
    Popis: Děti kreslí známky podle vzoru z první republiky.
    Autor: Martina Moresová

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.