01.04.2019 23:50


Devadesáté narozeniny Milana Kundery oslaví Brno výstavami. Návštěvníci mu budou moci napsat přání do pamětní knihy

Autor: Sára Davidová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnský rodák Milan Kundera v pondělí oslavil své devadesáté narozeniny. Moravská zemská knihovna otevírá výstavu o díle jednoho z nejpřekládanějších světových spisovatelů. 

Brno – Spisovatel Milan Kundera patří k nejpřekládanějším spisovatelům na světě. Zatím poslední překlad jeho díla vyšel v listopadu. Jedná se o překlad románu Slavnost bezvýznamnosti do malajalámštiny, jednoho z indických jazyků, kterým mluví přibližně třicet osm miliónů lidí. „Cílem naší výstavy je představit návštěvníkům grafické znázornění Kunderových románů,“ vysvětlil ředitel Moravské zemské knihovny v Brně Tomáš Kubíček. Obálky knih, na které jsou využity autorovy kresby nebo jeho vlastní návrhy, budou k vidění v knihovně.  „Touto výstavou bychom také rádi vyvrátili stigma toho, že je Kundera autorem zahleděným sám do sebe, nekomunikuje českým prostředím a cokoliv českého se mu příčí,“ dodává Kubíček.

Výstavu Milan Kundera (neztracen) v překladech otevřela knihovna v pondělí a potrvá do 17. května. Její součástí je i doprovodný program. Kromě přednášek a besed věnovala knihovna Kunderovi i část pravidelného cyklu Oči Brna, kterým již pět let představuje významné brněnské osobnosti.

Moravská zemská knihovna se u příležitosti oslav spojila například i s francouzskou aliancí . Návštěvníci si tak mohli v pondělí poslechnout úryvky a vybrané pasáže z Kunderových knih ve třech ukázkách v češtině i francouzštině. Jedním z přednášejících byl například spisovatel Petr Šesták. „Po všech akcích festivalu Bonjour Brno bude putovat pamětní kniha, do které budou moci zájemci napsat přání Milanu Kunderovi k jeho devadesátinám,“ řekl ředitel brněnské Alliance Française Jiří Votava. Knihu pak Kunderovi osobně předá Tomáš Kubíček.

Jako výtvarníka knižních obálek, autora divadelních her a filmových scénářů představí Kunderu také Moravské zemské muzeum. Od 3. dubna bude v Mramorových sálech Biskupského dvora otevřena výstava Hommage à Milan Kundera – další život Díla. „Návštěvníci se seznámí i s méně známými texty a ohlasy slavných osobností, či se vztahem k jeho rodnému městu,“ přibližuje výstavu ředitel Moravského zemského muzea Jiří Mitáček.

Jubileum si připomene i Městské divadlo Brno. Při příležitosti devadesátých narozenin se na jeviště vrátí Kunderova hra Jakub a jeho pán. Uvedení této komedie plánuje divadlo na 11. a 12. dubna. „Milan Kundera je autorem tří divadelních her. Jakub a jeho pán je ale jediná hra, kterou dovolil hrát,“ objasnil šéfdramaturg Městského divadla Brno Jiří Záviš.

Klíčová slova: Milan Kundera, narozeniny, Moravská zemská knihovna, Moravské zemské muzeum, Městské divadlo Brno, výstava

Fotogalerie">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.