19.03.2015 01:01


Developerské projekty: Luxusní byty v Brně do roku 2016

Autor: Havelková Lenka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Počet obyvatel Brna se neustále zvyšuje díky studentům, ale také hlavně díky lidem z celé jižní Moravy, kteří se do města stěhují za prací. Na tuto skutečnost reagují developeři, kteří v moravské metropoli rozjíždí milionové projekty. Do roku 2016 by mělo v Brně vyrůst hned několik luxusních rezidencí, které v součtu nabídnou kolem šesti set nových bytových jednotek. Otázkou zůstává, jestli si vůbec běžní Brňané takový luxus mohou dovolit nebo je to jen příležitost pro další byznys ze ždímání kapes za předražené nájmy.    

Vizualizace: Líšeň Zahradní město

Nová studie Centra pro regionální rozvoj Masarykovy univerzity ukázala, že v Brně každý všední den pobývá více než půl milionu lidí. To je o téměř sto padesát tisíc více, než kolik jich má zde trvalé bydliště. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda dosáhla podle údajů statistického úřadu v Jihomoravském kraji v roce 2014 částky 23 947 Kč. V celém Jihomoravském kraji bylo zaměstnaných téměř 425 tisíc osob, což byl po hlavním městě druhý nejvyšší počet. Největší potenciál pro pracovní místa má právě Brno.

„Tento demografický trend se samozřejmě odráží i na poptávce po bydlení v Brně. Mladí pracující lidé preferují spíše menší byty blíže centra. Nejčastěji 2+KK, na které si berou hypotéky nebo platí poměrně vysoké měsíční nájmy. Ty se v těchto bytech pohybují od devíti do dvanácti tisíc korun“, vysvětluje realitní makléř Pavel Polák.

Do roku 2016 by ve městě mělo vyrůst víc než deset nových rezidencí, které nabídnou Brňanům zcela nové bydlení. Developeři se rafinovaně zaměřili na nejlukrativnější městské části, které jsou blízko centra, nebo v klidnějších, ale dobře dostupných lokalitách. „Nejčastěji se jedná o rezidentní domy, které mají maximálně pět podlaží. Většina bytů má také terasu či balkon a jejich architektonické řešení kopíruje současný trend luxusního městského bydlení. Dá se čekat, že bude o byty enormní zájem, protože už nyní v době výstavby je víc než třetina bytů koupená či rezervovaná,“ odhaduje realitní expertka Eva Tkadlecová.

Průměrná cena za byt se však v těchto nových domech pohybuje vysoko nad standardem běžného bydlení. Například již zmíněný 2+kk v standartním vybavení přijde nového majitele v průměru na 2,8 milionu. Pokud je tento byt ještě o deset metrů čtverečních větší a s terasou, cena se vyšplhá až na tři miliony korun.

Klíčová slova: Brno, byty, bydlení

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.