25.03.2012 14:00


Díky odeznívající krizi stojí domácí mazlíčci čím dál víc

Autor: Markéta Černá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Ekonomická krize sužuje takřka celý svět od roku 2008. Ale nepostihla jen sektor stavebnictví a průmyslu. Majitelé zverimexů i soukromí chovatelé zvířat byli nuceni v posledních třech letech domácí mazlíčky prodávat mnohem levněji než dříve. Letos se však všem prodávajícím blýská na lepší časy, ceny opět stoupají.

Britské kotě whiskasJičín, Brno Jiřině Hubálovské je sedmapadesát let a kvůli zdravotním problémům je už deset let v invalidním důchodu. Bydlí v podnájmu a peníze, které od státu dostává, ji neuživí. Protože kočky byly vždy její oblíbená zvířata, rozhodla se v roce 2007 začít si jejich chovem vydělávat. Dva roky šlo všechno hladce, prodej koťat ji dobře živil. Ale s rozpínající se ekonomickou krizí klesl počet zájemců. Loni musela koťata prodávat za cenu tak nízkou, že na tom dokonce i prodělávala. „Když si sečtete, kolik stojí všechna očkování a krmení, je těžké na prodeji vydělat,“ vysvětluje Hubálovská. „Letos naštěstí zájem, a tudíž i ceny, stoupají,“ dodává.

Trend rostoucích cen potvrzuje i prodavačka malého brněnského zverimexu. „Oproti loňsku jsou teď ceny většiny zvířat vyšší. Korela před rokem stála tři sta padesát korun a nyní je o stovku draží. Morče zdražilo z padesáti na pětaosmdesát korun,“ vzpomíná prodavačka. Zároveň zdůrazňuje, že oproti zverimexovým řetězcům drží ceny dost nízko.

Šestačtyřicetiletá Eva Dejmková má malou chovatelskou stanici belgických ovčáků. Předloni se její fence narodilo neuvěřitelných jedenáct štěňat. Bez větších problémů se podařilo udat jen pět z nich. Zbylých pět musela prodat za sedm tisíc korun, přitom standardně je prodává za patnáct tisíc. Jedno si dokonce musela nechat. „Kvůli krytí jezdím až do Belgie, aby se narodila stoprocentně zdravá štěňata. V Česku je velké riziko genového křížení,“ přemýšlí nad náklady, které musí vydat ještě před narozením štěňat. „Jen jsem letos vyvěsila na internet inzerát, že budu prodávat štěňata, ozvala se mi desítka zájemců,“ dodává se spokojeným úsměvem.

S postupně odeznívající krizí se lidé méně bojí a jsou ochotni více utrácet. Kdyby se však k nákupu mazlíčka odhodlali o rok dřív, mohli ušetřit až polovinu dnešní ceny. „Loni jsem britské whiskas kočky bez potvrzení původu prodávala za necelé dva tisíce korun. Letos už je bez problémů udám za tři a půl tisíce,“ dokazuje odeznívající krizi Hubálovská.

Klíčová slova: domácí mazlíčci, kočky, psi, zverimex, ekonomická krize, peníze

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.