25.04.2019 15:37


Dítěti nevysvětlíte, že je nemocné a vlasy už mít nebude, říká kadeřnice. Zájem o darování vlasů mezi Čechy roste

Autor: Michaela Prucková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jakub Veselý prožívá v těchto týdnech neustálý stres – maturuje. Minulý čtvrtek si však od maturitního učení odpočinul v olomouckém kadeřnictví Kapucín. Rozhodl se totiž darovat vlasy Nadačnímu fondu Grácie, který vyrábí paruky a příčesky jak pro onkologické pacienty, tak lidi trpící alopecií. Své kadeře si pěstoval téměř tři roky, teď se jich vzdal ve prospěch někoho jiného.

Olomouc – Ročně je v Česku s rakovinou diagnostikováno okolo 96 tisíc lidí. Podle statistik Národního onkologického ústavu žilo v roce 2016 půl milionu onkologických pacientů. Mnoho z nich při své léčbě podstupuje chemoterapii, v důsledku čehož ztrácí mimo jiné i vlasy. Alopecie je naopak onemocnění způsobující vypadávání vlasů, které postihuje v různé míře až polovinu populace. Nejzávažnější forma alopecie – úplné vypadání vlasů – bývá často dědičná a nelze proti ní bojovat. 

Právě těmto lidem se snaží pomoci nadační fondy vyrábějící paruky či příčesky z darovaných vlasů. „S nemocí Vám nepomůžeme, ale cítit se při ní krásnější ano,“ píše na svých stránkách Nadační fond Grácie, kterému se rozhodl věnovat své vlasy i Veselý. „Chtěl jsem vlasy darovat již delší dobu, čekal jsem, až budou dostatečně dlouhé,“ vysvětlil.

V kadeřnictví Kapucín, kam zavítal, se Veselého ujala zaučující se kadeřnice Karin Dupalová. „Pro paruku dnes stříhám poprvé,“ přiznala se. Proto ji chvílemi asistovala majitelka kadeřnictví Lenka Klimšová. „S Grácií spolupracuje od května minulého roku. Nadace nás sama oslovila,“ vysvětlila energická majitelka. Kromě stříhání pro nadaci se její kadeřnictví podílí i na dalších charitativních projektech. „Z platby od každé zákaznice odkládáme část peněz do dvou kasiček – jedna kasička je pro zvířata z útulku a druhá pro nadaci Dobré místo pro život,“ pokračovala Klimšová.

Stříhání Veselého trvalo něco málo přes hodinu. Nejprve mu kadeřnice rozdělila vlasy do několika pramenů, které pečlivě utáhla gumičkou, poté jednotlivé prameny ustřihla, a nakonec ze zbylých vlasů vytvořila Veselému nový účes. „Sestřih nechám na vás. Mám jen jedinou prosbu, aby mi to slušelo,“ řekl mladík Dupalové. Zpětně přiznal, že když viděl ustřižení prvního pramene, měl chuť utéct. „Byl jsem upřímně vyděšený. Odvahu mi dodalo, že to dělám pro dobrou věc,“ přiznal se Veselý. Jím darované vlasy dosahovaly délky třicet dva centimetrů.

Minimální požadovaná délka vlasů pro dárcovství je dvacet centimetrů. „Pět centimetrů padne na zpracování paruky. A dělat paruky kratší než patrnáct centimetrů nemá smysl, není o ně zájem,“ vysvětlila Klimšová. Nadační fond Grácie, jehož patronkou je zpěvačka Olga Lounová, nevyrábí jen paruky, ale i příčesky. Další fondy jako Daruj vlasy a Dlouhovláska zpravidla nepřijímají vlasy kratší než třicet pět centimetrů, jelikož se zaměřují čistě na výrobu paruk z přírodních vlasů. „Nejdelší darované vlasy měly šedesát centimetrů, to byl pořádný cop,“ zavzpomínala Klimšová.

Jakou ale mají paruky z pravých vlasů výhodu oproti těm z umělých? „Paruky z umělých vlasů jsou často nekvalitní. Koušou a nesedí na hlavě,“ popsala Klimšová. Naproti tomu paruky z pravých vlasů jsou podle Klimšové mnohem kvalitnější. „Jednou jsem viděla paní, která měla paruku právě od Grácie. Nevědět, že ty vlasy nejsou její, ani to nepoznám,“ řekla mladá majitelka kadeřnictví.

Zároveň jsou ale paruky z pravých vlasů velmi drahé. Na webových stránkách Grácie je uvedena cena jedné paruky v rozmezí dvaceti až padesáti tisíc korun. Žadatelům jsou věnovány zdarma. „Nevím, jak funguje pořadník, ale mám zato, že děti mají přednost. Dítěti nevysvětlíte, že je nemocné a vlasy už mít nebude,“ řekla Klimšová.

Zájem o darování vlasů se v posledních letech zvyšuje. V únoru se pro charitativní účely nechala ostříhat i Natálie Hubáčková, která své kadeře věnovala fondu Daruj vlasy. "Když se termín stříhání blížil, byla jsem hrozně nervózní, nechtěla jsem o vlasy přijít. Ale překonala jsem se a nelituju. Po ostříhání se člověk cítí parádně," popsala své pocity Hubáčková. Nadačnímu fondu dala i svůj email. Až budou její vlasy přeměny v paruku, dozví se, kdo je dostal.

Není však nutností darovat vlasy někomu cizímu. „Byl u nás pán s rakovinou, který věděl, že ho čeká ozařování. Nechal si ostříhat vlasy i vousy, aby mu z nich vyrobili paruku,“ vyprávěla majitelka kadeřnictví Kapucín. Zdůraznila, že lze darovat i vousy, pokud jsou dostatečně dlouhé.

Vlasy Jakuba Veselého byly po stříhání zváženy, uloženy do boxu, označeny jménem a kontaktními údaji dárce a uschovány v kadeřnictví. Nadačnímu fondu budou poslány, až jich bude nasbíráno víc. „Oni vám po zpracování pošlou děkovný dopis s informacemi, díky kterým si budete moci dohledat, komu vaše vlasy pomohly,“ vysvětlila Klimšová další postup.

Veselý je se svým novým zatím účesem spokojen. „Budu si muset zvykat na to, že mi fouká na uši a nemá mi co vlát ve větru,“ smál se mladý dárce. Zda si nechá vlasy dorůst do původní délku, ještě neví. Na závěr zadoufal, že jeho vlasy udělají někoho šťastnějším.

Klíčová slova: dárcovství, Nadační fond Grácie, rakovina, alopecie, Olomouc, paruka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.