03.10.2017 20:48


Diváci mohou za filmovým zážitkem dorazit do Kabinetu múz

Autor: Veronika Matúšová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Po prázdninové pauze se do Kabinetu múz vrátil projekt Jana Churého a Jaromíra Franty Kabinet FilMÚZ. Druhé podzimní promítání se konalo v pondělí 2. října. Před zhlédnutím dokumentu Občan Havel přikuluje organizátoři návštěvníkům nabídli moderovanou přednášku zasvěcených hostů. Dorazila třeba socioložka Jiřina Šiklová.

Brno  Brněnský filmový cyklus Kabinet FilMÚZ, jehož organizátory jsou Jan Churý a Jaromír Franta, opět pokračuje. V počátcích projektu se promítání konalo pouze v přátelském kruhu. „Navázali jsme na nápad našeho kamaráda prezentovat zajímavé věci. Vytvořili jsme seznam filmů a začali,“ říká Jan. Dnes se akce pravidelně těší vysoké návštěvnosti. „Nejdřív jsme nepočítali se zájmem tolika lidí. Stalo se, že jsme měli připravený úvod pro dvacet, třicet lidí a dorazilo jich nesrovnatelně víc,“ dodává Jaromír.

Tematicky pestrý cyklus filmů, který zve diváky většinou s čtrnáctidenní pravidelností do Kabinetu múz, zaštiťuje Masarykova univerzita. Plánované projekce je možné sledovat na Facebooku. O dramaturgii a výběr hostů se starají výhradně dva zmínění organizátoři.

„Skvělá je svoboda, kterou máme ve výběru filmů. Téma nám musí být nějak blízké, zajímat nás,“ shodují se kolegové, kteří se někdy sami ujímají úvodních proslovů. „Naše první oficiální promítání byl koncertní film Pink Floyd v Pompejích, protože jejich hudbu máme opravdu rádi, mluvili jsme snad hodinu a půl,“ směje se Jaromír.

Přednášky pozvaných a následná diskuze s diváky je již tradiční součástí filmových večerů. Poslední dokument dal prostor dotazům týkajícím se disentu a exilové literatury. Kvůli nemoci nemohl dorazit Milan Uhde. Kontaktování osobností může být různě složité.

„Je opravdu důležité to zkusit. To, že někdo neodepíše nebo pozvání odmítne, přece není nic hrozného. Někdy musíme návštěvu vyjednávat třeba tři čtvrtě roku, ale například Jiřina Šiklová byla velice ochotná, nebyl problém domluvit, aby dorazila,“ vyzývá k odvaze Jan. Oba pořadatelé rádi vzpomínají třeba na projekci s Robertem Zárubou. „Plníme si tu dětské sny,“ dodávají.

Příští projekce věnovaná hernímu průmyslu je plánovaná až na pondělí 23. října. Filmoví fanoušci mohou dále zhlédnou třeba kompletní retrospektivu filmů Paola Sorrentina v kině Scala nebo se v kině Lucerna zúčastnit Filmového cyklu (nejen) pro středoškoláky, který v průběhu celého roku uvede kusy ze světové kinematografie.

Klíčová slova: Kabinet múz, filmový cyklus, film

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.