28.10.2017 19:33


Diváci Snow film festivalu vyprodali Scalu

Autor: Kristýna Čermáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V brněnském kině Scala se konal dvoudenní filmový festival zaměřený na sněhovou tématiku. Kromě krátkometrážních upoutávek na různé zážitky byly k vidění i delší dokumentární filmy. Oba festivalové dny provázela série přednášek o trecích a horolezeckých zážitcích. Diváci mohli ochutnat různé speciality a posilnit se čajem a pivem.

Psí spřežení k horám neodmyslitelně patří. Ilustrační foto: Kristýna Čermáková

Brno – Již poněkolikáté si Brňané mohli vychutnat sněhovou podívanou v kině Scala. Diváci vyprodali kino na 25. i 26. října za pouhých pár dní. Čtvrteční večer byl věnován trekové turistice, psím spřežením a zdoláváním hor. Na začátek pořadatelé rozproudili diváky adrenalinový videem, které zachycovalo nezdolné psí vlastnosti při vytrvalostních závodech ve spřežení. Následoval krátký dokument o českém ultramaratonci Vencovi, který zdolal 750 kilometrů dlouhý závod ve sněhu na Yukonu.

Po krátké pauze přišli přednášet David Czempka a David Hotař, kteří v srpnu letočního roku přešli pěšky Island. Rozhodli se přejít celý ostrov z jihu na sever, aniž by s Islandem měli nějakou zkušenost. I přes počáteční neshody s byrokracií a problémy s dopravou se úspěšně dostali na začátek své cesty. Pomocí krátkých videí zábavnou formou představili trek, který se pokusili jít co nejvíce na lehko a neřídili se tak radami, které dostávali od zkušených průvodců. "Řekli nám, že bez pohorek to nikdy nezvládneme, a tak jsme si vzali jen sportovní tenisky a sandále. A šlo to," popisovali počáteční obavy na trailu Hotař s Czemkou. Celou cestu se jim podařilo úspěšně dokončit a užít si krásy Islandu v plné míře.

Dva krátké filmy o lyžařařích přenesly zaměření festivalu k více zasněženým témat. Druhá přednáška pojednávala o lezeckém výstupu na dosud nezdolanou horu v Pakistánu. Martin Ksandr a Jan Haráč se jako první pokusili pokořit Sugulu Peak. Při dvouhodinové přednášce vysvětlili, co zařízení horolezeckého výstupu obnáší a bavili diváky vyprávěním zábavných historek. Kvůli špatnému počasí se však ani po pěti dnech na vrchol nedostali a tak, když jim zbývalo pouhých šedesát metrů do cíle, se museli otočit zpět do tábora. „Že jsme nevylezli až nahoru nás mrzelo, ale v tom počasí to bylo nemožné, mohli jsme skončit i hůř,“ řekl Ksandr po krátkém videu, ve kterém byla vidět nepropustná mlha a zrádné převisy.

„Krátné filmy mě hodně navnadily na zbytek, ale přednášky by mohly být kratší. Byly únavné, i když zajímavé,“ okomentovala akci návštěvnice Helena Hřebcová.

Celý festival se nakonec protáhl na více než hodinu. Diváci, plní příjemných zážitků, se trousili domů až po jedenácté. Podle informací pořadatelů Snow film festival vyprodal všech 500 lístků, které měl k dispozici.

Klíčová slova: snow film fest, scala, kino, festival, snih, sport

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.