18.05.2019 15:30


Dívka se srdeční vadou zvládá studium na vysoké škole, snaží se žít na maximum

Autor: Jana Kopecká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nesmí pít alkohol, kouřit cigarety, nebo se fyzicky zatěžovat, neboť její srdce pracuje na maximum i při běžných činnostech. Má srdeční vadu, která může v krajních případech vést k infarktu. Přestože má dívka tuto vadu vrozenou, lékaři ji odhalili teprve před třemi lety.

Audio

    Lucie Tesařová
         
    Autor: Jana Kopecká

Lucie Tesařová. Foto: Jiří Tichý

Brno – Dvacetiletá Lucie Tesařová je studentka evropských studií a mezinárodních vztahů na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Žije se srdeční vadou. Častá únava a bolest na hrudi pro ni nejsou nic výjimečného. Nikdy nemůže dělat vrcholové sporty, nebo se jakkoliv přetěžovat. Navzdory časté únavě a závratím se snaží užívat života naplno. Autorka rozhovoru se s Tesařovou zná osobně, tykají si.

Žiješ se srdeční vadou, o jakou vadu přesně jde?

Správné znění je nedomykavá aortální chlopeň. Aorta je největší tepna v srdci, a když je nedomykavá, znamená to, že překližka mezi dvěma komorami není dorostlá. Krev se přelévá z jedné komory do druhé, takže srdce pracuje mnohem intenzivněji.

Jak se to projevuje v tvém běžném životě?

Jsem častěji a rychleji unavená i z každodenních činností. Den je pro mě náročný i když toho moc neudělám. Sice nemám závratě, ale občas se mi motá hlava, nebo cítím bolest na hrudi. Občas mi srdce na pár sekund začne bít mnohem rychleji. Z lékařského hlediska se to dá poznat podle šelestu na srdci a podle zvýšeného krevního tlaku.

Jak jsi to zjistila? Kolik ti bylo let?

Ve svých sedmnácti letech jsem byla na preventivní prohlídce u lékařky. Měla jsem hodně kolísavý krevní tlak. Doktorka mě poslala na kardiologii, kde jsem původně měla dostat holter, ten mi však nakonec nedali, protože na EKG zjistili, že mám tuto srdeční vadu.

Je tato vada vrozená nebo získaná?

Může to být i vrozené i získané, konkrétně můj případ je vrozený. V době, než jsem se narodila, se tohle ještě nedalo zjistit, ale v dnešní době už je to možné podle ultrazvuku. Nedomykavost aortální chlopně se dá získat i během života, například kvůli infekci či srdeční chorobě.

Je to léčitelné?

Léčitelné to v podstatě není. Jediný způsob léčby je zdravější životní styl. Takže nepít alkohol, nekouřit, nebrat žádné drogy a podobně. Žádné prášky na to však neexistují. Já jsem na tom ještě relativně dobře, ale jsou případy, kdy hrozí infarkt nebo selhání srdce. V těchto krajních případech se to řeší operativně, případně ti lidé jdou na transplantaci srdce.

Do kdy ti tato vada bude bránit v různých aktivitách? 

Navždy. Pokud nenastane nějaká infekce, tak se tohle vlastně neřeší. Ten vtip je v tom, že nedomykavou srdeční chlopeň má opravdu hodně lidí, ale tu aortální jen málokdo.

Kdybys to měla shrnout, v čem tě tato vada omezuje?

Nesmím mít každodenní silové tréningy nebo kardio, protože srdce už je tak dost zatěžované, a tímhle bych zvyšovala to riziko infarktu. Jak už jsem řekla, nesmím tedy brát žádné návykové látky a také bych neměla jíst moc tučná jídla. Měla bych hodně spát, méně se stresovat, což opravdu není snadné. Přesto se však snažím to zvládat a užívat si života na maximum.

Klíčová slova: Studentka, Srdeční vada, Chlopeň, Srdce,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.