10.05.2017 22:38


Do běžné výbavy patří i pokutové bloky, říká vyšetřovatel požárů

Autor: Lucie Házyová | Kurz: On-line žurnalistika | Kategorie: Trafika

Co a jak hořelo zjišťuje Ondřej Eliáš pět let. Pracuje jako vyšetřovatel u jihomoravských hasičů. Za tuto poměrně krátkou dobu se setkal s různými případy založení ohně. „Skutečně častá příčina vzniku požáru je způsobena nedbalostí při kouření,“ objasňuje v rozhovoru zaměřeném na požáry, které byly způsobené cigaretami a nedopalky.

Video

Autor: Lucie Házyová, archiv HZS JmK

Audio

         
    Autor: Lucie Házyová

Od podzimu roku 2011 se na trhu začaly objevovat cigarety se sníženou náchylností ke vznícení. Došlo od této doby k poklesu počtu požárů, jejichž příčinou byla cigareta nebo její nedopalek?

Neexistuje žádný rozbor, ze kterého by bylo patrné, že došlo k poklesu právě těchto požárů.

LIP technologie (Lower Ignition Propensity = nižší sklon k zapálení) je hořlavý proužek, který má zabránit dalšímu hoření, pokud cigareta není aktivně kouřena. Myslíte si, že jsou lidé při kouření méně obezřetní než dříve?

Myslím si, že spousta lidí ani neví, že na cigaretách je tato technologie použita. Navíc papírky s proužkem musí mít cigarety vyrobené v Evropské unii a toto nařízení se vůbec netýká papírků používaných při ručním balení cigaret. Sám často vidím, jak lidi odhazují nedopalky a vůbec si neuvědomují, že cigareta odhozená do koše může způsobit požár. Fatálnější následky pak mají požáry v bytech, kdy kuřák většinou usne nebo odhodí nedopalek náhodně po bytě.

Menší obezřetnost kuřáků je často způsobena například požitím alkoholu popřípadě jiných návykových látek. Navíc skupina těchto lidí právě častěji kouří cigarety balené nebo vyráběné mimo Evropskou unii.

Co nejčastěji je zapáleno hořící cigaretou? Jsou to odpadkové koše, byty, stohy? 

U všech výše zmíněných předmětů je skutečně častá příčina vzniku požáru způsobená nedbalostí při kouření. Přidám k tomu ještě požáry suché trávy, klestí a lesních porostů. U požáru odpadkových košů, stohů, lesních porostů je pak často problém tuto příčinu dokázat. Kolikrát je pak jediná pomoc výpověď svědka, který něco viděl nebo zajištěný kamerový záznam, kde je patrné, jak k požáru došlo. Proto je těžké určit, kolik požárů odpadkových košů je způsobeno nedopalkem cigarety.

Dá se říci, že hořící cigareta je otevřený oheň. Co třeba nedopalek vyhozený z auta, může zapálit další dopravní prostředky, nebo je to zcela nemožné?

Cigarety vyhozené z auta jsou běžnou příčinou vzniku požárů suchých trav a mezí u krajnic vozovky. Obzvlášť v letních měsících. Je ale skutečně možné vyhozenou cigaretou z auta zapálit auto jiné. Existují případy, kdy takto vyhozený nedopalek byl nasán do motorové části jiného automobilu a způsobil požár.

Na letištích existují kuřárny. Jedná se o takovou prosklenou místnost. Také zde není možné úplně vyloučit vznik požáru. Nejsou tedy tyto prostory riskantní, nebezpečné vzhledem k místu, kde se nacházejí?

Vzhledem ke skutečnosti, že v těchto prostorech je naprosté minimum hořlavých látek si myslím, že riziko vzniku požáru je tady opravdu minimální.

Myslíte si, že protikuřácký zákon sníží počet požárů, jejichž příčinou byla cigareta nebo její nedopalek?

Můj názor je ten, že protikuřácký zákon počet požárů způsobených nedopalkem nesníží. V restauracích a hospodách je požárů způsobených nedopalkem minimum, takže tím, že se zakáže v těchto prostorech kouřit, se prakticky nic nezmění.

Nenarostou spíše požáry odpadkových košů v okolí restaurací a hospod?

Těžko říct. Slušný člověk, který si půjde zakouřit před hospodu, pak zahodí nedopalek do popelníku. Člověk, který je naopak zvyklý házet nedopalky kamkoliv, se zachová stejně, ať už stojí před hospodou nebo na zastávce tramvaje. Hodí nedopalek pod sebe, ideálně do koše. Osobně si myslím, že počet požárů způsobených zahozením nedopalku v blízkosti hospod se nijak závratně nezvýší.

Jak nebo jakým způsobem probíhá zjišťování příčiny požáru, pokud určíte, že požár vznikl od cigarety?

Pokud je zřejmé, že požár vznikl od cigarety, ve většině případů se jedná o nedbalostní jednání. Podaří-li se navíc zjistit konkrétní osobu, která požár způsobila, probíhá komunikace s policií, která se pak rozhoduje, jestli bude šetření probíhat v její kompetenci nebo v kompetenci hasičů. Pokud policie rozhodne, že uzavření případu je v naší pravomoci, případ je většinou uzavřen blokovou pokutou.

A výbava vyšetřovatele, co do ní patří?

Základ tvoří zásahový oděv, boty, přilba, rukavice, dýchací přístroj. Při samotném vyšetřování pak člověk nejvíce potřebuje fotoaparát, poznámkový blok, tužku, lopatu, hrábě, metr, páčidlo, svítilny, nádoby na odebírané vzorky a pokutové bloky.

Co z toho použijete, budete-li mít podezření na vznik požáru od cigarety?

Záleží, jestli se jedná o požár uvnitř budovy, nebo ve venkovním prostředí. V budově člověk častěji musí použít dýchací přístroj, venku si zase více zahrabe v popelu. Vybavení se používá téměř pokaždé a všude.

 

Ondřej Eliáš (32)

  • Vystudoval Vysokou školu báňskou v Ostravě, obor Technika požární ochrany a bezpečnosti průmyslu.
  • U hasičů pracuje od roku 2012 jako vyšetřovatel.
  • Pochází z Kněždubu, žije v Brně a staví dům v Čejkovicích.
  • V dětství byl aktivním dobrovolným hasičem.
  • Slouží dvacetičtyřhodinové směny jako výjezdoví hasiči.

Klíčová slova: požár, vyšetřovatel, cigareta, nedopalek

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.