09.11.2017 23:50


Do Brna přijel svatý Martin

Autor: Kristýna Čermáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V brněnských Žabovřeskách se rozezněly podkovy kopyt a do salesiánského centra pro mládež přijel svatý Martin i s koněm. Rodiče a děti měli možnost ve středu 8. listopadu oslavit příchod svatého, který zvěstuje příchod zimy a sněhu. Kromě krátkého představení se samotným Martinem a lampionového průvodu se dozvěděli něco o vzniku legendy, o tom, proč se peče svatomartinská husa a na konec se podívali na pohádku.

Děti ze sboru zazpívaly písně o přicházející zimě hned na úvod. Foto: Kristýna Čermáková

Brno - Večer ve středu 8. listopadu se otevřelo centrum pro mládež a děti z různých kroužků pod vedením svých lektorů připravily svatomartinský průvod. V představení jako první ještě před začátkem příchodu většiny diváků zazpíval dětský sbor s houslovým doprovodem. Pak už dorazili i poslední hosté a venkovní přírodní amfiteátr se pomalu zaplnil.

Amfiteátr se zaplnil rodinami s dětmi. Foto: Kristýna Čermáková

Přírodní venkovní amfiteátr slouží Salesiánům právě pro podobné akce. Nevýhodou byly pouze chladné lavice, a tak některé maminky přinesly deky, které rozdávaly dětem. Listopadové počasí ale slavnosti přálo a tak i přes drobné mrholení, obsadily děti celý prostor.

Kostelní zvony oznámily příjezd sv. Martina. Foto: Kristýna Čermáková

Nasvícené kostelní zvony se v půl čtvrté odpoledne rozezněly, aby oznámily začátek celé akce. Krátká zvonkohra zahájila slavnost a utišila šeptající dav. Slavnost provázelo moderátorské duo z dětského kroužku moderování, Anička a Kryštof. 

Pohádku o tom, jak se stal Martin svatým, zahráli děti z kroužku Dramaťák. Foto: Kristýna Čermáková

Po úvodních písních děti z kroužku Dramaťák zahrály pár krátkých příběhů provázených dalšími písněmi o svatém Martinovi. Předvedly známou legendu o zachráněném tulákovi i příběh o jmenování Martina biskupem. Děti se dozvěděly, proč se na tento svátek peče husa a pak přišel čas na příjezd historické družiny.

Na budově fary organizátoři promítali texty písní. Foto: Kristýna Čermáková

Ke každému krátkému představení patřilo i několik písniček, ať už známé a klasické podzimní básničky, tak i delší skladby speciálně věnované právě tomuto svatému. Kdo je neznal, mohl si je zazpívat se sborem také díky promítání textů na budově farnosti. 

Sv. Martin i s koněm přijel přímo do amfiteátru. Foto: Kristýna Čermáková

Jako první děti uslyšely tajemné bubnování zpoza fary, když se vynořil jezdec na koni. Svatý Martin, byť s hnědákem místo bělouše. Následovala ho jeho družina, bubeník, zástup dětí i rytířů. Ještě před tím než dojel k dětem, vyzvali moderátoři děti, aby zhasly své lucerny. Světlo jim nyní rozsvítí právě svatomartinská družina.

Martinova družina rozsvítila lampiony. Foto: Kristýna Čermáková

"Nepředhánějte se, dostane se na všechny!" Vyzývali rytíři děti, které se nedočkavě hrnuly k pochodním. O speciální svatomartinské světlo byl veliký zájem a děti často odcházely téměř zklamané, když zjistily, že mají místo svíčky ve svém lampionu světýlko elektrické. Z dětského pobíhání a mávání pochodněmi se Martinův hnědák začínal plašit, a tak představení organizátoři ukončili a zahájili průvod.

Průvod vedl sv. Martin na koni. Foto: Kristýna Čermáková

Průvod, který vedl kolem salesiánského centra, vedl Martin po boku s bubeníkem. Rytmické bubnování udávalo rychlost průvodu a dodávalo celé akci kouzelný nádech. Poté násedovala družina a děti s rodiči, kteří svými lampiony prozářili celou ulici. 

Cesta byla lemovaná svíčkami. Foto: Kristýna Čermáková

Cesta byla lemovaná světly z lamp, lucerniček, pochodní i malých svíček. Průvod byl nečekaně velký, a tak se na konci čekalo, než všechny děti v klidu dorazí. "Je vás tu o hodně víc než loni, tak si chvíli počkáme, než se budou rozdávat rohlíčky," vysvětlovala moderátorka. 

Rohlíčky den předem pekli organizátoři, dětem moc chutnaly. Foto: Kristýna Čermáková

Na konci dětská část družiny rozdala všem dětem rohlíčky, které napekli v předchozích dnech sami organizátoři. "A o tyto rohlíčky se rozdělte s ostatními, nabídněte ho mamince, sourozencům či prarodičům," nabádal děti svatý Martin. Podle spokojeného ticha a mlaskání dětí se rohlíčky vydařily a byl tak čas na zahájení celé slavnosti a odjezd celé družiny.

K pohoštění připravili organizátoři různé teplé nápoje nebo polévky. Foto: Kristýna Čermáková

K závěru celého večera se děti posadily do amfiteátru, aby si poslechly pohádku na dobrou noc. Rodiče se zatím občerstvili u stánku, kde organizátoři nabízeli různé podzimní speciality na zahřátí. Oblíbené byly pečené brambory nebo dýňová polévka. Po pohádce se všichni spokojeně rozešli domů.

Klíčová slova: martin, svaty, brno, zabovresky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.