28.02.2019 20:42


Do rekonstrukce Uměleckoprůmyslového muzea zahrne vedení i změnu koncepce

Autor: Tereza Švecová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Uměleckoprůmyslové muzeum čeká výrazná rekonstrukce, která potrvá rok a půl. Po technické stránce dojde k modernizaci osvětlení, klimatizace a přestavby vnitřních prostor, zatímco zaměření muzea bude nově kombinovat průmyslovou tradici Brna s designovými novinkami. Veřejnost se mohla s muzeem dočasně rozloučit skrze Closing festival, který se konal od 22. do 24. února.

Brno – Vedle samotné rekonstrukce se po otevření, plánovaného na podzim 2020, projeví i nová koncepce muzea. V ní bude vedení muzea dávat důraz nejen na obvyklý umělecký průmysl a design, ale také na užití umění a životní styl. „Je pro nás klíčové věnovat se současnosti, otevírat otázky budoucnosti a spolupracovat tak s mladými designéry,“ uvedl ředitel Moravské galerie Jan Press. Mladými designéry myslí hlavně studenty středních a vysokých škol, jejichž práce budou po vstupu do nových prostor k vidění jako první. Studenti novou koncepci vítají. „Je to určitě motivace, jsem ráda, že je v Brně víc a víc příležitostí i pro začínající umělce,“ řekla návštěvnice Closing festivalu a studentka Teorie interaktivních médií Julie Plachká.

Své další myšlenky pak mohla spolu s dalšími účastníky festivalu napsat na stěnu v zadní části přízemí, vyhrazenou k vyjádření přání a nápadů veřejnosti ohledně rekonstrukce. „Návštěvníci měli také možnost zúčastnit se workshopů, zhlédnout filmy o umění nebo si projít jinak nepřístupné prostory muzea a večer se pobavit u drinků a hudby. Prostě se rozloučit ve velkém,“ prohlásila mluvčí galerie Michaela Paučo. Doménou festivalu bylo po celé tři dny jeho trvání hlavně velké skákadlo ve tvaru hory Říp od Maxima Velčovského.

Doménou Closing festivalu bylo velké skákadlo. Foto: archiv MG

Po dokončení rekonstrukce Uměleckoprůmyslového muzea najdou návštěvníci obvyklé výstavní projekty v druhém patře. V tom prvním se budou střídat krátkodobé výstavy a v bočních částech muzea plánuje vedení umístit novou expozici, která poukáže na vliv designu na životní prostředí. Přízemní prostory se pak rozšíří o terasu zastřešenou objektem inspirovaným dílem Josefa Šímy.

Klíčová slova: Uměleckoprůmyslové muzeum, rekonstrukce, design, festival, umění, Moravská galerie Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.