10.03.2015 15:36


Do zábavního parku pro děti se chodí vyřádit i dospělí

Autor: Barbora Halbová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Přichází ve skupinkách. Nedočkavě se mačkají ve stísněném prostoru před rozevíracími vraty. Předbíhají se jako malé děti ve frontě na oběd, jen o něco více nadšené. A o poznání méně zhnusené.  Za pět půl osmé, co nevidět to propukne. „Vítejte v zábavním parku Bongo,“ probleskuje červeným neonem nad vraty. Za nimi čeká pestrý svět skluzavek, trampolín, skákacích hradů a malůvek Rudolfa Brančovského. Jednou do měsíce se zábavní park otevírá dětem dospělým.

Bacha. Letí! Kryj se. Žluté a oranžové projektily sviští na všechny strany. „Prosíme návštěvníky, aby nevyhazovali balónky z dětského bazénku,“ ozve se z reproduktoru stále ještě vyrovnaný hlas paní za mikrofonem. První hlášení dnešního večera. Bitevní vřava za plotem posetým výhružnými cedulemi s totožnou výzvou a věkovým omezením do tří let však neustává. Budou následovat ještě mnohá. Čas na hraní se krátí. S plíživým příchodem desáté hodiny večerní je každý zákaz o to lákavější.

Kreativitě se meze nekladou. Foto: Barbora Halbová.Řádně vykutálená čtveřice opodál propadla svým budovatelským pudům. Jejich bezelstně sedící oběť se tak za nedlouho krčí v pestrobarevné internaci. Sem tam vzduch pročísne molitanová kostka pokrytá šesti písmeny abecedy. Nic totiž nevyhláskuje „trhni si" tak jako dobře mířená trefa do obličeje. Nebo jiné části těla.

Vysmátý záškodník v černém mundúru se zatím připravuje k útoku. Ukořistil velký nafukovací míč. To by bylo, aby se nestrefil! Napřahuje se. Zacílí. V poslední vteřině však na rovném povrchu škobrtne. Rozplácne se po míči a prohne se v zádech jako preclík. Jeho bolestivé zaskučení je v řehotu přihlížejících slyšitelné jen stěží.  Inu, kdo jinému jámu kopá, měl by šetřit na chiropraktika.

 

 

Cesta na vrchol

Mandelinka postupuje pomalu ale jistě. Foto: Barbora Halbová.Na protější straně haly se formuje zástup šplhounů. S odhodláním ve tváři a patřičným rozběhem se střídavě pokouší zdolat horu čokoládovo-vanilkového pudingu. Kluzký výkvět potravinářské alchymie jim však nedá nic zadarmo. Jeden po druhém padají k zemi jako zralé švestky.

Jen hnědovlasá slečna si počíná rozvážně. Rychlostí mandelinky bramborové se pomalu blíží k vrcholu. Úchyt za úchytem se vytrvale sune k cíli. Do dáli svítí jen horizontální kresba jejich krovek. „To fakt nejde,“ zakňourá její společnice s tetováním na levé ruce, než se v půli cesty sveze opět k zemi. Snad vyčerpáním, možná z kolegiality se k ní po chvíli přidá i Mandelinka.

Vzdát se? Nikdy! Pokoření vrcholu je příliš velkým lákadlem. V čele vítězné výpravy stojí zástupce dělnické třídy. Ujištěn o bezpečí členů své expedice nakonec na vrcholu stane i onen mladý recesista v montérkách. Požitkářsky si vychutnává pocit vítězství. Jak malý krůček pro člověka, leč velký skok pro lidstvo. V zápětí se po stříbrné skluzavce řítí k zemi. Boj s horou začíná nanovo.

 

Za třetí liánou doleva

Troufáte si do neprostupné džungle? Foto: Barbora Halbová.Přelez. Přeskoč. Sehni se. Taková jsou pravidla džungle. K síťovanému pralesu přichází po dvou. Za jeho branami však opouští zásady homo sapiens a po vzoru svých prapředků se prodírají labyrintem chodeb, žebříků, průlezů. Šipky vedou na všechny strany a správné cesty není. Tak jako v životě. Dost možná narazí na slepou uličku nebo si po cestě odřou kolena. To už k němu ale patří.

V útrobách pralesa se ocitají pod palbou. Ti v horních patrech pálí z příručních kanónů na bezbranné mravence tam dole. Jedinou obranou je útok. Nezbývá než nabrat munici do trika a ze svrchovaných pozic je vystrnadit.

A jak dolů? Po dvoumístné žlutooranžové skluzavce nebo elektrizujícím tobogánem. Sešup zelenooranžovou trubicí člověka řádně nabije. Statickou elektřinou. „Hej, tys mi dala ránu!“ durdí se bruneta v bílém nátělníku na svou kamarádku. „Co? To tys mi dala ránu!“ opáčí dotyčná dotčeně. Atmosféra houstne. Každou chvílí si zaručeně vjedou do vlasů. Nakonec se ale rozhodnou utopit spory v kelímku černohorské desítky. Nejsou přece malé. 

Klíčová slova: Zábavní park Bongo, volný čas

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.