22.04.2019 20:50


Dobré pivo nemusí chutnat všem, říká jeden ze zakladatelů pivovaru Lucky Bastard, Jan Grmela

Autor: Viktorie Čermáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Pivovar Lucky Bastard před šesti lety založil Jan Grmela. Chtěl vyrábět pivo, které by chutnalo jemu samotnému. Rád objevoval zahraniční piva, jejichž chuť se lišila od klasických českých ležáků, které převažovaly na českém trhu s pivem. Dnes patří Lucky Bastard mezi jeden z  oblíbených minipivovarů v Brně a Jan Grmela stále rozšiřuje výrobu. Před pár lety obnovil také výrobu piva značky Moravia, která zanikla v minulém století.

Autor: Viktorie Čermáková

Jan Grmela vystudoval technologií výroby piva, vína, lihu a nealkoholických nápojů, automatizaci a ekonomickou informatiku na Mendelově univerzitě. Je spoluzakladatelem webu pro hodnocení piva Pivní recenze. Před šesti lety založil brněnský minipivovar Lucky Bastard.

Proč jste se rozhodli vyrábět pivo?

S kamarádem jsme rádi ochutnávali různé druhy piva. Na českém trhu ale tehdy ještě nebyl takový výběr, jako dnes a pivovary vyráběli převážně ležáky. Začali jsme tedy pátrat po různých zahraničních pivech a když jsme objevili ten pestrý svět chutí piva, rozhodli jsme se, že si zkusíme pivo vyrábět sami. Na internetu ani v literatuře jsme o tom moc informací nenašli, tak jsme se ptali kamarádů a přihlásili jsme se do kurzu pivovarnictví na Mendelově univerzitě. Tam nám shrnuli technologii výroby. Začali jsme vyrábět pivo nejdříve sami pro sebe, ale zdálo se nám, že je dobré, tak jsme začali přemýšlet o tom, že ho budeme vyrábět komerčně. Později jsme tuto myšlenku zrealizovali a vznikl tak náš první pivovar Lucky Bastard.

V čem se liší výroba piva ve velkém pivovaru od výroby řemeslného piva?

Řemeslné pivo se vyrábí v malém množství. V malém pivovaru pracuje méně lidí a také méně strojů. Sládek má více povinností než jen vařit pivo. Stará se o chod pivovaru a často večer posílá faktury a rozváží pivo. Kromě velikosti pivovaru a objemu produkce se liší podle typu zákazníka. Velké pivovary se zaměřují na co největší počet zákazníků. Takové pivo často nemá tak výraznou chuť, což vyhovuje zejména lidem, kteří nechodí na pivo kvůli samotnému pivu, ale spíše kvůli přátelům, se kterými se u piva scházejí. Naopak my, jako malý pivovar, si můžeme dovolit vyrábět pivo, které chutná nám samotným, ale nemusí být pro všechny.

Kdo je podle vás tím zákazníkem, který jde na pivo kvůli pivu?

Menší část lidí se zajímá o samotné řemeslo. Chtějí vědět, jak se které pivo vyrábí a v čem se liší jeho chuť. Tuto možnost porovnání velké pivovary příliš nenabízejí. My však můžeme vyrábět například silnější piva, nebo piva, která jsou více hořká. Při výrobě ovocných piv používáme šťávy z ovoce, nikoliv koncentráty. Jsou sice drahé, ale v případě řemeslného piva není až tak znatelný cenový rozdíl oproti standardní produkci. Řemeslné pivo je drahé samo o sobě, zejména kvůli podílu ruční práce a také kvůli tomu, že celkové náklady rozpočítáváme na menší množství piva.

Jaký je rozdíl mezi značkami piva Lucky Bastard a Moravia, které vyrábíte?

Značku Lucky Bastard jsme založili asi před šesti lety a je to značka svrchně kvašeného piva. Kdežto Moravia je ležák, který se vyrábí spodním kvašením. Ten jsme začali vyrábět později. Přišli jsme na ten nápad, když jsme přestěhovali pivovar na ulici Kotlářská, kde byla dříve sladovna zaniklého pivovaru Moravia.

Jak vyrábíte pivo?

Vyrábět pivo není příliš složité. Základní surovinou pro výrobu piva je obilnina, nejčastěji ječmen. Ten se nechá ve sladovně naklíčit a usušit. Vznikne tak slad, který v pivovaru smícháme s vodou. Poté se škrob z obilí přeměňuje na cukry. Ze získané hmoty oddělíme sladinu, což je čirá tekutina obsahující cukry, v níž povaříme chmel. Tekutinu nalijeme do tanku nebo kvasné kádě a přidáme kvasinky. Cukr se kvašením přeměňuje na alkohol a oxid uhličitý. Kvašení trvá asi týden, ale pivo se nechává ještě nějakou dobu zrát, než se dostane k zákazníkovi.

Co nejvíce ovlivňuje chuť piva?

Při výrobě je nejdůležitější kombinace sladu a chmelu. Sládek má na výběr mezi různými druhy obou těchto surovin. Chuť piva podstatně ovlivňují také kvasnice a způsob kvašení. Je rozdíl mezi svrchně kvašeným a spodně kvašeným pivem. Svou roli hraje také voda. Brněnská voda je hodně chlorovaná, což by mohlo pivu uškodit, proto chlór z vody odstraňujeme. Kromě surovin záleží i na technologii výroby.

Klíčová slova: Lucky Bastard, Moravia, výroba piva, řemeslné pivo

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.