10.11.2017 17:13


Dobrovolníci stopují vlky moderně i tradičně

Autor: Kristýna Čermáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

V posledních letech většinu médií zaplňují zmínky o vlcích na našem území. Někteří lidé se k tomu staví vyděšeně, mají strach o své děti. Zemědělci reagují naštvaně, vlci jim trhají ovce. Většina biologů je ale nadšená, návrat vlků jako jednoho z původních zvířat na naše území je prý známkou správné obnovy přírody. Aby se přítomnost vlků na našem území potvrdila, dobrovolníci se je vydávají stopovat přímo do terénu. Jedním z nich je i Štěpánka Kadlecová.

Štěpánka Kadlecová, jedna z koordinátorek vlčích hlídek. Foto: Štěpánka Kadlecová

Štěpánka Kadlecová se věnuje přírodě odmala. Miluje cestování a hory a obdivuje vlky. Když jí vlastní pes utekl do Krušných hor, několik týdnů ho hledala, stopovala každý náznak a po třech týdnech byla její práce úspěšná, opět se setkali. Stopování jí ale zaujalo, a tak se obrátila na Hnutí Duha, které organizuje stopařské kurzy pro zjišťování informací o vlcích. Brzy se stala i koordinátorkou a učí stopovat ostatní nováčky.

Co přesně Vlčí hlídka znamená?

Je to výzkumná činnost. Monitorujeme území, o kterém si myslíme, že se zde vlci vyskytují. Snažíme se zjistit co nejvíce informací o všech velkých šelmách, nejen o vlcích, i když ti jsou pro nás samozřejmě primární. Kromě toho jsou Vlčí hlídky prevencí proti pytláctví a dalším nelegálním činnostem.

Jakým způsobem zvířata stopujete a jak to celé probíhá?

Nepoužíváme obojky s GPS, jak si lidé často myslí. V současné době má na sobě telemetrický obojek pouze jeden rys na území České republiky, ostatní šelmy ne. První část stopování je sbírání informací. Různé tipy nám zasílají lidé, kteří nějaké zvíře zahlédli, nebo máme předem daná území, kde by se šelmy mohly pohybovat. Pak nezbývá než vyrazit do terénu. Domluvíme se s dalšími hlídkaři, celý den prochodíme a hledáme různé cestičky, které působí, že je vyšlapala zvěř. Hodně nám poví i hromádky trusu nebo nedožraná kořist. Tam, kam se vlci podle těchto stop vracejí, umisťujeme fotopasti, které nám často prozradí víc.

Jak často se ve fotopasti skutečně vlk objeví?

To se nedá jednoznačně říct. Někdy hlásíme každý den, a někdy jsme měsíc bez nálezu. Je to napínavá část práce, člověk sedí u kamery a sleduje všechna zvířata, která tam prošla. A najednou tam sedí. Na pařezu, přesně tam, kde v ten okamžik sedím já, tak na videu vidím, že před pár dny na tomtéž místě stál nádherný vlk. To je hodně povzbudivé a člověk ví, že to nedělá zbytečně. Při analýze trusu navíc občas objevíme i další zvířata, o kterých nikdo nevěděl. Například v Krušných horách jsem objevila stopy tetřívka obecného nebo stopy rysa.

To zní vše hodně odborně. Může dělat hlídky i amatér, nebo musí být odborník?

Účastnit se může úplně kdokoliv. Stačí absolvovat víkendové školení, kde ho všechno naučíme a vysvětlíme. Pak se může člověk rozhodnout sám, jestli chce jezdit na velké početné hlídky anebo bude sám chodit jen monitorovat fotopasti. Často se sejde skutečně různorodá skupina lidí, které spojuje jen zájem o vlky. Ale o to si to více užijeme, poznáme i nové lidi. Za den se prochodí i dvacet kilometrů různým terénem, takže člověk musí být aspoň trochu fyzicky zdatný.

A kde se vůbec vlci vyskytují?

Vlci jsou u nás teď stále na čtyřech místech, která všechna sledujeme. Stálé smečky jsou na Broumovsku, Kokořínsku, Šumavě a v Krušných horách. Z toho se tři dokonce rozmnožují, což je velký úspěch. Lidé se ale nemusí být přemnožení vlků. Když to budu počítat na jedince, je jich na celou republiku asi dvacet. Pokud by hrozilo přemnožení, vlci si to sami uvědomí a dál se reprodukovat nebudou, mají to tak nastavené. 

Takže všechny ty panické zprávy od zemědělců, kteří se přemnožení bojí, jsou hloupost?

O přemnožení ano. Vlk sice dokáže potrhat stádo ovcí, ale stát vše finančně nahradí a ochrana stád do budoucna není příliš těžká, stačí si pořídit pastevecké hlídací psy. Když se vrací tradiční vlci, nejvíce osvědčený způsob zabezpečení je také ten tradiční. Ohradníky nebo ploty vlci bez problému překonají, pasteveckého velkého psa už ne. Situace mezi farmáři ale není taková, jakou jí líčí ve zprávách. Ve skutečnosti se většina zemědělců k návratu vlků přiklání a pořídit psy jim nevadí. S dvěma krušnohorskými farmáři teď jednáme a pomáháme jim získat dotace na lepší zabezpečení.

Myslíte, že se vlci ještě rozšíří, máme pro ně ještě prostor?

To se zatím nedá odhadnout. Už jen to, že se vrátili a rozmnožují se zde, je novinka a úspěch. Prozatím tedy žádné analýzy nemáme a jen je sledujeme, a sami čekáme, co se bude dít, jak si u nás zvyknout. Dalo by se tedy říct, že další postup v návratu vlků necháváme na nich.

Klíčová slova: vlci, hlidky, duha, dobrovolnictvi

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.