22.03.2019 10:39


Dobrovolníci z Mladiinfo provozují první Knihovnu věcí v Brně

Autor: Tereza Ryšanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nenakupuj, půjčuj. Možné heslo nově otevřené Knihovny věcí, jejíž provoz zahájili ve čtvrtek večer dobrovolníci z organizace Mladiinfo. Od zahradního nářadí, přes deskové hry až k rybářskému vybavení. Každé úterý a čtvrtek si lidé mohou v knihovně vypůjčit věci, které by si jinak museli mnohdy zbytečně sami kupovat.

Knihovna věcí při slavnostním zahájení, Foto: Tereza Ryšanová

Brno – Členové organizace Mladiinfo otevřeli ve čtvrtek večer první brněnskou Knihovnu věcí. Jejich cíl zní jasně. Místo zbytečného nákupu nových věcí, které člověk mnohokrát vůbec nevyužije, si je může zapůjčit v knihovně. „Líbí se nám koncept sdílení. Místo neustálého nakupování si věci půjčujete, a tím se zapojujete do komunitního dění v Brně,“ říká jedna z organizátorek projektu Eliška Motyčková.

Zavařovací hrnec, štafle, vrtačka či šicí stroj. V katalogu mají momentálně kolem sto padesáti předmětů, stále ale přidávají nové. Zapůjčení funguje jako v každé jiné knihovně. Na webových stránkách si zájemce vybraný kus rezervuje a poté si jej po zaplacení vratné kauce a půjčovného osobně vyzvedne.  „Některé předměty jsme nakoupili, jiné nám darovali lidé, kteří chtěli pomoci projekt rozjet. Stále ale hledáme další dobré duše,“ dodala Motyčková.

Několik dobrovolníků se už přihlásilo. Ve čtvrtek jim pomoc nabídly hned dvě dívky. „Líbil se mi nejen název, ale i samotná myšlenka. Mám pocit, že v současné době je potřeba věci recyklovat. A to nejen tím, že si je koupím z druhé ruky, ale i půjčím a poté pošlu zase dál,“ řekla studentka grafického designu Judita Košťáková.

Zájemci navštívili slavnostní otevření knihovny mezi šestou až devátou hodinou. Akce organizátoři zahájili  prestřižením pásky, dále následovala krátká prezentace a kvíz. Mnoho lidí se o projektu dozvědělo přes Facebook nebo známé. „Zaujalo mě, že je knihovna založená na principu sdílení a je vhodná pro lidi, co nechtějí mít hodně věcí. Rozhodně by mi nevadilo si přijít něco půjčit nebo naopak darovat,“ řekla studentka informačních studií a knihovnictví Simona Kunovská.

Prostory knihovny slouží i jako sídlo organizace Mladiinfo. Její členové tam pořádají různé přednášky, bazary, swapy či dílny. Nejbližší akce bude workshop šití sáčků, který mohou zájemci navštívit sedmnáctého dubna.

Klíčová slova: Knihovna věcí, dobrovolnictví, Mladiinfo, minimalismus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.