15.04.2017 20:40


Dobrovolnictví se věnují téměř dva miliony Čechů

Autor: Dominika Sladká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Práci bez nároku na odměnu ve svém volném čase v Česku vykonávají skoro dva miliony lidí starších čtrnácti let. Ročně nezištným činnostem věnují dohromady asi pětačtyřicet milionů hodin. Čas strávený dobročinností není prospěšný pouze pro její příjemce, ale také pro ty, kteří pomáhají.

Iva Drobná dobrovolničí už přes dva roky. Foto: Dominika Sladká

Brno – Iva Drobná chtěla už od dětství pomáhat lidem. Přestože se vždy snažila být oporou pro ty, kteří to zrovna potřebovali, až při studiu na vysoké škole začala aktivně pracovat jako dobrovolnice a vstoupila do studentské neziskové organizace Mise naděje. Její členové se věnují těm, kteří si sami nemohou pomoci – nemocným dětem, seniorům, lidem s autismem, dětem z dětských domovů i zvířatům v útulcích.

Nejen členové studentské organizace mají chuť věnovat svůj volný čas nezištným činnostem. Podle vládního dokumentu dosahuje počet dobrovolníků v Česku téměř dvou milionů osob. Dobrovolnictví se tedy věnuje devětadvacet procent české populace ve věku nad čtrnáct let. V množství dobrovolníků na obyvatele se tak Česko mezi státy Evropské unie řadí na osmé místo. Ročně dobrovolníci v tuzemsku odpracují asi pětačtyřicet milionů hodin.

Čtyřiadvacetiletá dentální hygienistka Iva Drobná, která dálkově studuje umělecký obor, je dobrovolnicí už dva roky. V neziskové organizaci Mise naděje nyní koordinuje tvůrčí aktivity zaměřené na děti v nemocnicích. Dobrovolníci je pravidelně navštěvují a pořádají pro ně různé kreativní dílny a workshopy. 

Podle Drobné dětem tyto aktivity prospívají. „Děti, které jsou v nemocnici už delší dobu, se soustředí hlavně na svou nemoc. Díky našim činnostem na ni můžou na chvíli zapomenout. Jejich úsměvy jsou pro nás největší odměnou,“ říká Drobná.

Podle psychologa a zakladatele dobrovolnického centra Jiřího Tošnera má z nezištné pomoci užitek nejen její příjemce, ale i sám dobrovolník. Ten může díky aktivní pomoci najít nové přátele, získat zkušenosti nebo smysluplně využít čas v době nezaměstnanosti.

Díky dobrovolnictví získala nové vědomosti a vztahy i Drobná. „Kromě úžasných lidí mi dobročinnost přinesla i cenné zkušenosti a uvědomění. Došlo mi, že spousta problémů, které si vytváříme v naší hlavě, ve srovnáním se situacemi jiných lidí potížemi vůbec nejsou,“ vysvětluje Drobná. Díky pozici koordinátora má jako bonus neustále příležitost zdokonalovat svoje organizační schopnosti. Podobné zkušenosti má i studentka Lucie Ruzhová, která ve volném čase navštěvuje seniory v domovech důchodců. „Někdy si říkám, kdo komu vlastně pomáhá. Senioři mi nabízí své nejcennější životní zkušenosti a já jim na oplátku svůj čas,“ podotýká Ruzhová.

Svého rozhodnutí věnovat volný čas dobrovolnictví Drobná nikdy nelituje. „Darovat svůj čas lidem je to nejlepší, co pro ně člověk může udělat. I přesto, že to někdy může být náročné,“ zamýšlí se Drobná. Dobrovolnictví by se podle svých slov přestala věnovat jen nerada.

Klíčová slova: Mise naděje, dobrovolnictví, nezisková organizace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.