17.12.2019 19:31


Dobývali se do cizího bytu kvůli výfuku, soud však zrušil jejich stíhání

Autor: Kristýna Dostálová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Městský soud v Brně toto úterý zastavil trestní stíhání dvou mužů, kteří se měli kvůli výfuku od auta násilím dobývat do brněnského bytu bývalé přítelkyně jednoho z nich. Rozsudek vynesl soudce po hlavním líčení s dokazováním a obě dvě strany sporu se na něj mohou v následujících dnech odvolat. Zastavení stíhání soudce Ivo Zimmer zdůvodnil tím, že si oba muži již odpykávají dlouhé tresty za jiné činy. Možný trest by tedy za přečin poškození cizí věci byl bezpředmětný. 

Městský soud v Brně

Brno – Městský soud v Brně toto úterý rozhodl o zrušení trestního stíhání proti obžalovaným Rade Petkovićovi a Michalovi Makovičkovi. Ti byli obžalováni z poškození cizí věci, které se mělo stát letos desátého ledna. Petković a Makovička se kopanci a boucháním měli dobývat do brněnského bytu bývalé přítelkyně Makovičky, Kristýny Pažobřuchové. Podle výpovědi po ní chtěli Makovičkův náhradní výfuk od auta, který měla mít u sebe. 

Petković na svou obhajobu uvedl, že pouze doprovázel svého kamaráda Makovičky a že nepoužil šroubovák k vypáčení dveří, jak uváděla svědecká výpověď bývalé partnerky Pažobřuchové. Také zmiňoval, že je obžaloba naddimenzovaná a že bušili na dveře jen trochu, což rozporoval soudce Ivo Zimmer předvedením důkazů. Ve fotodokumentaci bylo podle soudu patrné poškození dveří, které muselo být následně opravené za více než pět tisíc korun. Jelikož jsou dveře od bytu majetkem městské části Brno-Líšeň, seděl na straně obžaloby státní zástupce a právní zmocněnec této čtvrti.

„Byl jsem tam jako doprovod, já jsem chtěl odtam jít co nejdřív pryč,” obhajoval se Petković. Soudce v hlavním líčení přednesl výpovědi nepřítomných. K soudu totiž dorazil jen Petković, Makovička se předem omluvil. Soudce při líčení také zopakoval, jak se událost měla stát.

Michal Makovička Petkovićovi oznámil, že se mu porouchal výfuk od auta a požádal ho, aby s ním šel k bytu jeho bývalé přítelkyně, která u sebe měla mít Makovičkův náhradní výfuk. O půl čtvrté odpoledne dorazili k bytu Pažobřuchové. Potom se bušením na dveře a kopáním do nich měli dožadovat vstupu, přičemž měl Makovička křičet na ženu sprostá slova. Pažobřuchová podle výpovědi byla doma, mužům neotevřela. „Řekla jsem jim přes dveře, že zavolám policii. Na to řekli 'to si zkus'," četl soudce Zimmer z výpovědi nepřítomné Pažobřuchové. O pár minut později sousedka zavolala policii.

Oba dva obžalovaní muži si již odpykávají tresty za předchozí trestné činy. Michal Makovička byl již pravomocně odsouzen za výrobu omamných látek na pět let. Rade Petković za krádež benzínu, ujetí z tankovací pumpy bez placení a za krádeže značek aut. Petkoviće v poutech k soudu přivedl ozbrojený doprovod. Makovička se předem ze soudu omluvil. 

Ve vyhlášení rozsudku byli oba soudem zproštěni obžaloby ze spáchání přečinu poškození cizí věci. Soudce Ivo Zimmer svoje rozhodnutí objasnil tím, že si oba muži již odpykávají dlouhé tresty za jinou trestnou činnost a případný trest z přečinu by vzhledem k těmto velkým trestům byl bezpředmětný. „Žalovaný skutek se stal tak, jak je žalován, nebudu naslouchat obhajobě, že by bylo jinak,” oznámil však ve vyhlášení rozsudku Zimmer. 

Klíčová slova: Soud, Brno, obžalovaný, trestný čin, soudce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.