27.02.2019 23:16


Dodržet copyright směrnice je nereálné, říká Julia Reda

Autor: Heda Greplová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Omezí článek třináct svobodu internetu? Přijdeme o reakční kanály a memes? O rozporuplných článcích jedenáct a třináct diskutovali v sobotu 23. února německá pirátská europoslankyně Julia Reda a lídr pirátů do eurovoleb Marcel Kolaja na panelové diskusi týkající se svobody internetu.


Brno – Německá pirátská europoslankyně Reda a lídr české pirátské kandidátky do europarlamentu Kolaja se na panelové diskusi shodli v kritice článků jedenáct a třináct. Článek jedenáct je směrnice navržená Evropskou komisí pro úpravu zákona o právech vydavatelů. Tato směrnice usiluje o reformu autorských práv, která by dovolovala vydavatelům rozhodovat o tom, kdy a komu zpřístupní svůj obsah. Tedy jim například umožní zpoplatnit i citování textu. Článek třináct, který je ve společnosti více kritizovaný, se pak snaží o copyright reformu. Internetové stránky umožňující uživatelům nahrávání libovolných děl by nesly za obsah porušující autorská práva odpovědnost.

Porušování autorských práv by zabránily filtry, které je dokáží vyhodnotit a daný obsah automaticky mazat. I když má článek třináct podpořit autory a zabránit nelegálnímu šíření jejich děl, spousta tvůrců by díky němu mohla přijít o své možnosti tvořit. „Nakonec to není jen o autorských právech, ale o naší svobodě,“ říká Kolaja. 

Množství informací na internetu vzniká použitím cizího obsahu za účelem vytvoření nového, jako je tomu například u reakčních videí na Youtube, parodií, nebo i memes. Filtry by je automaticky smazaly, jelikož obsahují duševní vlastnictví jiných tvůrců. Takové programy navíc nedokáží stoprocentně rozlišit, co je porušení autorských práv, a co ne, a smažou každé podezřelé dílo. „Lidé, kteří tvoří tyto zákony, většinou sami nejsou uživateli moderních technologií a neuvědomují si, jaké dopady by takové zákony mohly mít,“ uvedla europoslankyně Reda.

Mnozí s navrhovanými směrnicemi nesouhlasí. Petice proti článku třináctmá již přes čtyři miliony podpisů. „V podstatě každý z nás dennodenně porušuje zákon o autorských právech, protože je moc komplikovaný a zmatečný. Článek třináct je spíše dětinská představa, že počítače dokáží vyřešit naše problémy a umělá inteligence dokáže dělat stejná rozhodnutí jako soudci,“ pokračuje Reda.

Zatím je nejasné, jestli budou navrhované směrnice schváleny. Europoslanci o nich budou hlasovat koncem března, nebo začátkem dubna.

Klíčová slova: EU, článek 13, článek 11, autorská práva, politika, copyright, zákony

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.