03.05.2017 11:44


Dokouřím. A vajgl? Odhodím

Autor: Juraj Zaťko | Kurz: On-line žurnalistika | Kategorie: Trafika

Každý kuřák tu větu už slyšel. Tady se nekouří, jdi ven. Mnozí nekuřáci ji sami pronesli. Co se stane s nedopalkem, nikdo moc neřeší. Většinou končí někde ve škarpě, na chodníku, na trávě, u koše nebo kanálu, u květináče i v něm, na dětském hřišti i pískovišti. Zodpovědní mlčí a město to vše tiše uklízí. Taková je realita „kouření venku“.

PetrovDominanta Brna (Autor: Juraj Zaťko)

 

Nedopalek

Když kuřák dokouří, zůstane mu v ruce nedopalek, kterého se chce zbavit. Když sedí v místnosti, nebo na zahrádce, kde je popelník, je to snadné. Když musí jít ven, většinou stojí někde u kraje, nebo na rohu. A tam skončí i nechtěná tečka na závěr. Když kuřáci nemají popelník, rádi využívají díry. Ústí kanálů jsou obecně přijímána jako hlavní náhrada popelníku. Kuřák nepohrdne ani odpadkovým košem, květináčem, lecjakým rohem nebo krajem stěny, odtokovým kanálkem, krajnicí silnice a všemi místy, kde se dá nenápadně a zcela chladnokrevně odhodit vajgl. Někteří kuřáci to umí tak dokonale, že to ani nelze postřehnout. Najdou se i tací, kteří nedopalek jednoduše upustí na zem v okamžiku, kdy dokouřili, ať jsou kdekoli.

 

DornKvětináč je ideální odkladiště pro nedopalek (Autor: Juraj Zaťko)

 

Uklízeči

Každé město provádí úklid veřejných prostor. Brno není výjimkou. O čistotu se zde stará odbor životního prostředí. Ten dělí údržbu města na čtyři lokality: Veveří – Trnitá, Staré Brno – Štýřice a Masarykova čtvrť, Staré Brno a poslední a nejdůležitější část, historické jádro. To má, podle slov vedoucí Oddělení čistoty komunikací Dany Zálešákové, významné postavení „pro svou centrální polohu, kulturní a společenský význam, se kterým je spjata i vysoká intenzita návštěvnosti spolu s dopravním tlakem jak v periferii této lokality, tak v samotném centru“.

Odbor životního prostředí zabezpečuje čištění vozovek, chodníků, cyklostezek, veřejných parkovišť a ploch silniční vegetace, které jsou ve vlastnictví města nebo pod jeho správou. Čištění probíhá různě, a to v závislosti na lokalitě. Nejdůležitější vozovky jsou obslouženy každý týden. Stroj jezdí po chodnících jednou za dva týdny. K tomu nezbytně patří i odplevelení či sběr odpadků a výhrabu. Specifickým problémem je dlažba z pokládaného kamene. Strojové čištění není dostatečně kvalitní, navíc dochází k narušení spojů mezi kostkami, které se pak uvolňují. Historickému jádru se proto dostává speciální pozornosti.

Od roku 2002 město zaměstnává veřejně prospěšné pracovníky – vépepečkáře, aby dosáhlo reprezentativního stavu s co možná největší finanční úsporou. Těch je aktuálně rovná stovka a jsou rozdělenido devíti skupin. Jejich práce začíná v 7:30 a končí v 16 hodin. Chodí ve dvojicích a sbírají odpad. „Jejich priorita je důslednost. Musí chodit pomalu a vysbírat vše, co uvidí na zemi. Zejména nedopalky,“ vysvětluje vedoucí Zálešáková. Kromě vépepečkařů město využívá ještě obecně prospěšné pracovníky, kteří si tím odpykávají svůj trest. „Těmto lidem přidělujeme práci v co možná nejbližším dosahu našeho pracoviště, abychom na ně mohli dohlížet,“ doplňuje. To, že ruční sběrači jsou rozhodující sílou v boji proti nedopalkům, dokresluje i skutečnost, že od roku 2013 se jejich počet téměř zdvojnásobil.

 

KolejNedopalky se dají najít opravdu všude (Autor: Juraj Zaťko)

 

Trosky

Tímto slovem označuje bezdomovec Karel ty, kteří sbírají cigaretové nedopalky. Snaží se z nich vyštrachat kousek tabáku. Stačí jich nasbírat dostatečně velké množství, mít koupené papírky a filtry za pár korun a cigareta zdarma je na světě. Málokdo se však odhodlá k tomuto kroku. I Karel, který je na ulici už několik let, by raději cigaretu vyloudil, než aby sbíral vajgly a kuchtil z nich novou cigaretu. „Když je člověk na dně, postupně mizí věci, které by neudělal,“ a se smíchem dodává, „úplná troska zatím nejsem“.

Na ulicích se však najdou lidé, kteří se uchýlí i k poslednímu kroku, jak dostat kýženou cigaretu. V ulicích Brna to však vypadá tak, že se zde sběrači nedopalků nevyskytují, nebo se pohybují mimo centrum. A tak sběr zbytků po cigaretách zůstává na městském čištění a vépepečkařích.

 

 

Klíčová slova: vajgl, Brno, nedopalek, čištění, cigareta, kouření, trafika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.