24.10.2013 19:34


Dokument Až do oblak! míří na filmové festivaly

Autor: Marie Jahodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Dokumentární film Až do oblak! natočila Tereza Vlčková pro svou bakalářskou práci. Snímek vypráví o dívce postižené autismem. Už při jeho natáčení autorka věděla, že se film bude promítat také na filmových festivalech a konferencích o tomto postižení.

Brno – Premiéru filmu Až do oblak! navštívilo včera v Kabinetu múz přes sto diváků. Jako první tak zhlédli dokument o životě Lucie Němcové, která trpí poruchou autistického spektra. Kromě jejího příběhu přináší snímek také vhled do současné situace lidí s tímto postižením.

Premiéra filmu Až do oblak! Foto: Marie Jahodová

„Dostala jsem se k tomuto tématu náhodou přes mého přítele, který se jako učitel hudby seznámil s Lucií Němcovou. Protože se znal i s její rodinou, napadlo nás vytvořit dokument o této dívce,“ vysvětlila autorka Tereza Vlčková. Pětašedesátiminutový snímek je tak portrétem dnes téměř dvacetileté Lucie Němcové, jejíž život provází boj s autismem. Kvůli tomuto postižení zvládá běžný život jen s pomocí své rodiny nebo asistentů. „V této chvíli v Česku nemáme téměř žádné sociální služby zaměřené na takto postižené lidi. Speciální ústavy se potýkají s nedostatkem personálu a vzhledem k tomu, že autisté vyžadují takřka neustálou přítomnost další osoby, tak jsou pro tyto zařízení často zátěží,“ přiblížila matka nemocné dívky Milena Němcová.

Vybudování chráněného bydlení, kde by autisté mohli žít, je složité. „Jednou jsem na natáčení jela do Mokré-Horákova, kde se uskutečnila debata o chráněném bydlení pro autisty. Je to projekt spoluorganizovaný Němcovou a v plánu je, aby jednou její dcera na tomto místě bydlela. Při debatě se však mezi obyvateli strhla poměrně velká nevole, což nečekal ani starosta, který bydlení podporoval a debatu uspořádal,“ objasnila Vlčková. Z tohoto důvodu chce, aby se film co nejvíce promítal veřejnosti a informoval diváky. „Nabídli jsme film festivalům Jeden svět a Febiofest, takže teď doufáme, že jej přijmou. Navíc s ním Milena Němcová bude objíždět konference,“ upřesnila Vlčková.

Zda bude mít dokument pokračování, autorka zatím neví. „Občas sice s Lucií něco natočím, ale jsou to spíše takové střípky. Co bude dál, se teprve uvidí, ale protože mimojiné studuji i obor sociální práce, je mi tato problematika velice blízká,“ doplnila Vlčková.

Klíčová slova: Až do oblak!, dokument, film, festival, Febio fest, Jeden svět, autismus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.