10.11.2020 19:37


Dokument Nová šichta se díky podpoře Moravskoslezského kraje dostane do kin

Autor: Mikuláš Stoklasa | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Dokumentární film o horníkovi, který se rekvalifikuje na programátora, získal několik českých i zahraničních cen. Nově se díky dotaci Moravskoslezského kraje tento film dostane i na plátna kin. Premiéru bude mít v únoru příštího roku.

Ostrava - Moravskoslezský kraj finančně podpořil dokumentární film Nová šichta a ten se tak dostane i do českých kin. Film vyhrál na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava cenu za nejlepší český dokumentární film roku a získal ocenění Silver Eye za nejlepší celovečerní film trhu East Silver. Kromě toho vyhrál další dvě ceny na prestižním německém festivalu DOK Lipsko.

Dokument sleduje v průběhu čtyř let příběh horníka Tomáše, který se musel po 25 letech rozloučit s prací v dole a rekvalifikovat se na programátora. „Je to silný lidský příběh, který bude s ohledem na ukončování těžby v našem regionu pro mnohé určitě velmi poutavý,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

Tvorbu filmu z produkce společnosti Moloko Film měl na starosti režisér a absolvent FAMU Jindřich Andrš. „Ne, že by tato ocenění říkala, že je náš film lepší než jiné filmy, které byly nominované. Film není atletika a jeho kvalita se nedá takto měřit, jde jen o subjektivní hodnocení jednotlivých porot. Přesto ve světě, kde se točí tři tisíce celovečerních dokumentů ročně, nám to ohromně pomůže dostat náš film ke spoustě dalších diváků, což si samozřejmě přejeme ze všeho nejvíce,“ uvedl Andrš.

Moravskoslezský kraj přispěl produkci Moloko Film částkou 150 tisíc korun s tím, že částka pomůže dokončit film v potřebné podobě pro uvedení do kin. „Původně jsme financovali film ze školního fondu jako studentský projekt. Později jsme zjistili, že má film potenciál stát se něčím víc než jen studentským filmem,“ uvedla producentka Augustína Micková.

Moloko Film získal od kraje také dotaci v rámci Programu na podporu audiovizuální tvorby v Moravskoslezském kraji. Částka 800 tisíc korun je ale určena pro připravovaný celovečerní film Tři týdny pod mořem.

Premiéru bude mít dokument Nová šichta 11. února příštího roku a poprvé film uvede společnost Artcam Films. „Je to zvláštní, že film Nová šichta přichází do světa, kterým zrovna prochází pandemie. Spousta lidí kvůli ní dost možná přijde o práci, podobně jako před lety Tomáš. Myslím, že film tak může dodat jistou naději, že tuhle výzvu lze zvládnout,“ sdělil Andrš.

Klíčová slova: Moravskoslezský kraj, Nová šichta, horníci

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.