08.03.2019 21:04


Domácí výroba kosmetiky je snadná a zábavná

Autor: Silvie Kadlčíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Výroba domácí kosmetiky může znít jako složitá a zdlouhavá procedura. Účastníci středečního workshopu v Místogalerii na Skleněné louce se ale přesvědčili, že opak je pravdou. Spousta surovin se totiž dá najít v kuchyni, případně je lze velmi levně koupit. Samotný proces výroby pak nezabere víc jak deset minut.

Workshop výroby kosmetiky

Brno - Deodorant, pleťová voda, peeling a sprchový gel. To byly produkty, které si zkusili účastníci postupně sami vyrobit. Spousta z nás je používá denně a kupuje je většinou v drogeriích nebo supermarketech. Přitom má domácí výroba spoustu výhod. Neprodukujeme zbytečný odpad, protože obaly můžeme používat pořád dokola. Šetříme životní prostředí, protože domácí kosmetika je netoxická. A navíc ještě známe celé složení výrobku. Pro spoustu lidí může být důležitý i fakt, že produkty nejsou testovány na zvířatech nebo to, že nemusí podporovat velké kosmetické firmy.

Při výrobě deodorantu byla hlavní surovinou jedlá soda společně se škrobem a kokosovým olejem. Ty se dají běžně využít i při vaření nebo úklidu. „Jedlá soda skvěle pochycuje pachy a zastavuje pocení. Mám zkušenost, že funguje lépe než všechny běžné deodoranty od Rexony,“ zmínila vedoucí workshopu Agáta Hrůšová. Kokosový olej se dá použít i jako ústní voda nebo na bělení zubů. Aby deodorant nemastil, přidává se bambucké máslo. Důležitou složkou přírodní kosmetiky jsou i esenciální oleje dodávající vůni. „Volte si to, co vám voní. Nos vám podle toho řekne, co pro vás je nebo není dobré,“ řekla Hrůšová k použití esencí.

Hlavní složky pleťové vody byly růžová voda a mandlový olej. Ten se používá i v konvenční kosmetice, protože je vhodný pro všechny typy pleti. Na peeling Hrůšová použila himalájskou sůl, ale dá se pracovat i s třtinovým cukrem, mákem nebo kokosem. Aby peeling nevysychal, je potřeba do něj přidat mandlový olej a glycerín. Nejsložitější na přípravu byl sprchový gel, kde se používaly méně běžné látky jako přírodní tenzid, aby gel pěnil. Jak Hrůšová upozornila, mnohdy se nám zdá, že co nepění, tak nemyje. To ale není úplně pravda. Chemické tenzidy jsou jedny z nejagresivnějších látek v kosmetice a mohou hodně dráždit pokožku.

Doma se dají poměrně snadno vyrábět i zubní pasty nebo mýdla. Podle Hrůšové je nejtěžší dekorativní kosmetika, ze které řasenka nebo make-up nejdou vyrobit skoro vůbec kvůli speciálním ingrediencím a pigmentům. „Doma jsem si zkoušela vyrobit nějakou dekorativní kosmetiku nebo scrub na tělo se solí, ale nikdy to nedopadlo moc dobře. Workshop mě nicméně motivoval k tomu, abych v tom pokračovala,“ svěřila se účastnice workshopu Natálie Benešová.

Akci pořádal Kolektiv pro zvířata ve spolupráci s webem Kosmetika hrou. Workshop se uskutečnil v rámci festivalu VeganFest, který trvá až do neděle. „V minulých letech si zájemci mohli vyrobit čistící prostředky nebo jiné druhy kosmetiky. Dost se to osvědčilo a vždy přijde mnoho nových lidí, takže v této tradici pokračujeme,“ uvedla organizátorka Veronika Chlupová.

Klíčová slova: domácí kosmetika, Kosmetika hrou, workshop, VeganFest

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.