07.12.2011 11:37


Domov chráněného bydlení přijal mikulášskou návštěvu

Autor: Jana Tomalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Mikuláš s andělem a čerty předevčírem navštívili obyvatele domu chráněného bydlení svatého Michaela. Přinesli, jako každý rok, balíčky sladkostí a ovoce. Mikulášskou atmosféru umocňoval fakt, že mnozí z osmi mentálně handicapovaných klientů věřili, že Mikuláš i jeho pomocníci jsou skuteční.

Brno Mikuláš se svými nadpřirozenými společníky navštívil za studeného pondělního podvečera dům Chráněného bydlení svatého Michaela. Čtyřčlenná skupinka uspořádala obyvatelům domu téměř hodinový program.

Asistenti se při předávání dárečků dobře bavili, byli to oni, kdo zásluhy a prohřešky klientů sepisovali do knihy hříchů. Foto: Jana TomalováAkci zorganizovala jedna z asistentek mentálně znevýhodněných, Veronika Mrtvá. „Oni na Mikuláše opravdu věří a jsou přesvědčeni, že přišli skuteční čerti a anděl. Někteří se čertů bojí," popsala reakce svých klientů sociální pracovnice.  „Mikulášská návštěva se tu pořádá druhým rokem," doplnila.

Aktéři se protáhli pod oknem společenské místnosti na Žabovřeské 6, kde už byli nedočkaví hříšníci shromáždění. „Děcka už na vás čekají. Někteří jsou oprsklí, na ty pořádně vleťte, ale ostatní se bojí. To uvidíte podle situace, hlavně je, prosím, nerozplačte," nabádala asistentka. Mluví o klientech jako o dětech. „Protože jsou takoví," vysvětluje.

Chráněné bydlení svatého Michala patří mezi tři objekty chráněného bydlení Oblastní charity Brno pro dospělé mentálně znevýhodněné osoby. V Pisárkách bydlí osm klientů s lehčími druhy handicapů. Obývají dvoulůžkové pokoje, ve kterých se starají o všechno, co dokážou zastat. V přízemí domu sdílejí kuchyň a jídelnu spojenou se společenskou místností. V domě ve směnách pracují asistentky klientů a v současnosti i dobrovolnice Leonie z Německa.

Nikdo z klientů se především nesměl dozvědět, že kniha hříchů je ve skutečnosti kuchařka nalistovaná na straně „Telecí maso

Mikuláš společně se dvěma čerty a andělem vstoupil do společenské mítnostii za velkého rámusu. Mikuláš měl v ruce knihu hříchů, ze které každému klientovi předčítal, co za uplynulý rok udělal dobrého a v čem se zlepšil. Na druhou stranu upozornil na špatnosti a zlozvyky klientů, ve vší  vážnosti. 

„Eli, zhubnul jsi čtyři kila, to je chvályhodné. Dušane, viděl jsem, že už si pravidelně čistíš zuby. Kláro, doslechl jsem se, že se učíš sama vařit. Alčo, musím tě pochválit, že se hezky připomínáš, když máš nějaké úkoly," zaznělo mimo jiné mezi pochvalami. Mikuláš ale nemohl nechat bez povšimnutí zjevné nedostatky. „Eli, na poslední chvíli měníš své sliby a hádáš se s Dušanem. Vlastíku, ty býváš protivný na kamarády. Klárko, někdy ti ještě dělá problémy odejít s ostatními včas a býváš protivná," upozorňoval Mikuláš. Klienti se ze svých prohřešků vzájemně usvědčovali a slibovali si, že už se budou snažit o zlepšení.  Někteří klienti jen přikyvovali,  bylo těžké rozeznat, jestli z respektu před Mikulášem, nebo proto, že jim jejich zdravotní stav delší vyjádření nedovoluje.

Mikuláš, asistent v sociální službách Ondřej Smutný byl i přes husté vousy a obrovskou snahu o změnu hlasu některými klienty odhalen. Ani čerti nevyděsili úplně všechny. „Byl obrovský rozdíl mezi těmi, kdo nás brali vážně a těmi, kdo na Mikuláše nevěřili. A je super, že jsme měli program, v domově důchodců jsme lidi nemohli oslovovat ani jménem. Věděli jsme jen, kteří jsou cukrovkáři a kteří ne, podle toho jsme jim rozdávali balíčky," komentovala mikulášské odpoledne čertice Petra Kuželová.

Protože má návštěva Mikuláše u klientů domova pozitivní ohlas, plánují asistenti v příštím roce navázat na tradici další mikulášskou návštěvou.

Klíčová slova: Mikuláš, Domov chráněného bydlení svatého Michala, čerti, mentálně handicapovaní, dospělí

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.