23.04.2019 20:53


Dosáhnout na hypotéku, za kterou by mohli lidé koupit byt v Praze, je dnes obtížné

Autor: Klára Beranová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Drahé byty a jejich nízký počet jsou aktuálně témata, které zajímají většinu pražských obyvatel. Zajímají i Karolínu Krpáčovou, která se se svým přítelem rozhodla na začátku tohoto založit rodinu a pořídit si vlastní bydlení. Za hypotéku, kterou jí banky nabídly, však není v Praze schopna najít vhodný byt. Ceny větších bytů se totiž pohybují o několik milionů výš. 

Praha – Šestadvacetiletá Karolína Krpačová a její stejně starý přítel Jaroslav se letos v lednu rozhodli založit rodinu a koupit si vlastní byt na okraji Prahy nebo v obcích za ní. „Pracuji na plný úvazek v kavárně na pražských Vinohradech. Hrubou mzdu mám dvacet sedm tisíc korun, přičemž přítel má ještě o tři tisíce více,“ uvedl Krpáčová. Dohromady mají tedy měsíční příjem 56 tisíc korun. 

Podle posledních informací českého statistického úřadu pak průměrná mzda v Praze činí 41 853 korun. Podle Krpáčové však na tuto mzdu dosáhnou převážně lidé s tituly či s bohatými pracovními zkušenostmi: „Já sama jsem sice absolvovala bakalářské studium, nicméně dosáhnout na vyšší mzdu než mám, je pro mě velmi obtížné. V Praze je opravdu velká konkurence a prosadit se v ní je těžké. Lepší místa tak spíše než mladí, čerstvě vystudovaní studenti, získávají již zkušení pracovníci.“ Více než polovina lidí však na průměrnou mzdu nedosáhne. 

Její a přítelova mzda na každodenní život v Praze ale bohatě stačí. „Dvakrát někdy i třikrát ročně jezdíme na dovolenou. O víkendu vždy chodíme na oběd do restaurace,“ řekla. Problémová se stala až otázka vlastního bydlení a založení rodiny. Dosáhnout na tak vysokou hypotéku, za kterou by si mohla Krpáčova koupit v Praze byt, je nereálné. 

„Vzhledem k tomu, že jsme nestihli našetřit na základ, který je pro získání hypotéky nutný, půjčili jsme si s přítelem půl milionu od jeho rodiny,“ uvedla Krpáčová. Domluvili se, že z přítelovy mzdy budou splácet peníze jeho rodičům, zatímco na ní si půjčí hypotéku, kterou budou splácet společně. „Průměrná částka, kterou nám banky byly na výši mojí mzdy ochotny půjčit, byla necelé tři miliony,“ tvrdí Krpáčová. Když přičteme půl milionový základ, mají dohromady tři a půl milionu na koupi bytu v Praze nebo v jejím okolí.

S průměrným platem pak lidé dosáhnou na hypotéku ve výši čtyři a půl milionu korun, spolu se základem pak mohou koupit nemovitost ještě o milion dražší. I za tyto peníze je však v Praze najít byt těžké.

Průměrná cena za jeden metr čtverečních v Praze každým měsícem roste. Aktuálně se pohybuje kolem devadesáti tisíc. Na Praze 1 stojí pak jeden metr čtverečních více než 155 tisíc. Průměrně tak lidé seženou pražský byt o rozloze osmdesát metrů čtverečních, do kterého se pohodlně vejde čtyřčlenná rodina, za 7,3 milionu korun. V centru města stojí stejně velký byt více než dvanáct milionů. 

Za částku, kterou Krpáčové banky nabídly, se v Praze a jejím okolí dají sehnat ty nejlevnější, a hlavně ty nejmenší byty. „Sehnat větší byt než padesát metrů čtverečních je opravdu zázrak. Zároveň jsou takové byty ale v hrozném stavu a do jejich opravy bychom museli nejméně další milion investovat,“ tvrdí Krpáčová. Byty, jejichž cena se pohybuje kolem tří a půl milionu korun, mají většinou také pouze jeden nebo dva pokoje. Vychovávat v takhle malém bytě děti je podle Krpáčové nereálné. 

Pokus o získání vlastního bydlení tak mladý pár vzdal. „Na normální byt s hypotékou, kterou nám byly banky schopny nabídnout, bohužel nemáme. A nejsme jediní. V mém okolí je mnoho mladých párů, které si vlastní byt v Praze nemohou dovolit,“ uvedla Krpáčová. S přítelem tak půjdou od 1. května bydlet do podnájmu, do bytu v Horních Počernicích. Ten si na rozdíl od vlastního bytu mohou dovolit. 

Poslední data z roku 2018 ukazují, že 78 % lidí bydlí ve vlastích bytech, zatímco pouze 22 % lidí bydlí v nájmech. V sousedním Německu pak bydlí ve vlastním pouze polovina obyvatel. Na Slovensku žije naopak ve vlastních domech 90 % obyvatel. 

Klíčová slova: Praha, byty, cena, mladí dospělý, rodina, hypotéka, nájem

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.