09.12.2017 13:46


Dosud nezveřejněné fotografie uvidí návštěvníci na výstavě Karla Otto Hrubého v Brně

Autor: Eliška Pavlíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Karel Otto Hrubý figuruje jako významná osobnost české fotografie druhé poloviny dvacátého století. Byl také recenzent, pedagog či teoretik. Přesto o něm dosud nikdo nevytvořil velkou retrospektivní výstavu. Na tuto skutečnost reagovali přípravou expozice i vydáním monografické knihy kurátoři výstavy Jana Vránová, Lukáš Bártl a Antonín Dufek. Zájemci se mohou přijít podívat na fotografie a obrazy do brněnského Domu umění.

Výstava fotografií Karla Otto Hrubého v brněnském Domě umění. Autor: Eliška Pavlíková

 

BRNO – Úterní vernisáží zahájili kurátoři Jana Vránová, Lukáš Bártl a Antonín Dufek výstavu děl Karla Otto Hrubého. Od úterý do neděle vždy od desáté hodiny dopolední do šesté hodiny večerní mohou návštěvníci zavítat do Domu umění v Brně. Až do začátku března příštího roku je jednou z expozic právě tato retrospektivní výstava významného českého fotografa druhé poloviny dvacátého století. Letos je tomu totiž sto let od jeho narození.

Poprvé návštěvníci uvidí dosud nezveřejněné fotografie z veřejných i soukromých sbírek. Mimo jiné také ze soukromého archivu umělce. Kurátoři vybírali z tisíců fotografií. Ke zhlédnutí jsou dva druhy – rámované pozitivy a tisky z originálních negativů. „Fakt, že jsme se na projektu podílěli tři, se mohl projevit v tom, že výstava je snad objektivnější. Rozhodně více, než by byla při osobním výběru. Soudím podle toho, že fotky, které se mně líbily, tady moc nejsou. Vážím si toho, že jsme se nepozabíjeli,“ dodal s úsměvem Dufek.

Kurátoři výstavy vytvořili spolu s expozicí i monografickou publikaci. Exhibice je členěna do několika oddílů. Ty se vždy vztahují k jednotlivým etapám jeho tvorby – Začátky, Nová budoucnost, Folklór a tradice, Všední den, Krajina a Inscenovaná realita. „Výstava začíná čtyřicátými léty, kdy Hrubý svými fotografiemi reaguje na meziválečnou avantgardu,“ uvedla Vránová. Oddíl Nová budoucnost se pak například vztahuje k etapě, kdy působil jako fotoreportér brněnského deníku Rovnost a časopisu Květy. „Jsou zde fotografie, které reflektují dobovou ideologii, pracovní motivy a nejrůznější náměty. Nejsou to pouhé dokumenty. Řada z nich se blíží volné fotografii,“ řekla Vránová. V Procházkově síni si návštěvníci prohlédnou ukázky fotografovy mladické tvorby. Od konce sedmdesátých a v osmdesátých letech se věnoval hlavně malířství.

Tvorba Hrubého velmi souvisí s brněnským kulturním prostředím. Zdejší profesionální i amatérskou fotografickou scénu ovlivňoval od konce padesátých let. Byl například spoluzakladatelem brněnské fotografické skupiny VOX, jedním ze zakladatelů Svazu českých fotografů nebo organizoval činnost Klubu fotografů města Brna. Výraznou stopu zanechal také jako pedagog. Svými názory a přístupem k fotografické praxi ovlivnil několik generací československých fotografů. „Karel Otto Hrubý byl opravu mimořádně kvalitní a vlivný. To, že po Domě umění teď chodí řada jeho žáků, je toho možná nejlepším důkazem. Já doufám, že se nám podařilo splatit dluh, který dějiny fotografie vůči němu měly. Ukázali jsme, že už předtím jsme měli pravdu – Hrubý byl mimořádná osobnost,“ uzavřel Lukáš Bártl.

Hrubý prezentoval na svých fotografiích osobní zájmy, témata, která ho oslovovala, dobové názory a trendy, i aktuální společenskou situaci. Zastával klasické hodnoty černobílé fotografie. Prioritou pro něj byl důraz na myšlenkovou sdělnost a výtvarný řád fotografie.

Na první komentovanou prohlídku mohou lidé přijít desátého ledna příštího roku v pět hodin odpoledne. Bližší informace jsou na webových stránkách: http://www.dum-umeni.cz/cz/vystavy/detail/id/146

Klíčová slova: Karel Otto Hrubý, Dům umění v Brně, výstava fotografií

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.