27.11.2010 14:46


Držitelem ocenění Muzea romské kultury se stal Ján Sajko

Autor: Ondřej Ekl | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Slavnostní ceremoniál, který se včera v odpoledních hodinách konal v prostorách Muzea romské kultury v Brně, měl nabitý program.

Brno – Pracovníci brněnského Muzea romské kultury ocenili vlastním vyznamenáním učitele výtvarné výchovy Jána Sajka, který pracuje v romské osadě ve slovenských Jarovnicích. Cena, udělovaná druhým rokem, vyzdvihuje práci lidí, kteří se nějakým způsobem zasloužili o přínos romské kultuře. Ján Sajko aktivně propaguje práce svých žáků na mnoha místech doma i v zahraničí.Součástí programu byla vernisáž výstavy Svatební rituály Indie. Foto: Ondřej Ekl

„Když děti vidí svá díla někde vystavená, je to pro ně zadostiučinění. Pokud můžou něco tvořit, nevezmou si do ruky sprej a nepůjdou kreslit na cizí domy,“ řekl o výsledcích své práce Ján Sajko. Ocenění Muzea romské kultury není v jeho sbírce první. Už v roce 2009 obdržel za svoji práci v Indii cenu za kulturní přínos. „Společnost nepodporuje aktivitu mladých Romů, spíše naopak. My se pokoušíme jim pomoct,“ dodal ještě ke své práci.

Předávání ocenění bylo součástí slavnostního ceremoniálu, který se včera od čtyř hodin konal v budově Muzea romské kultury na ulici Bratislavská. Zároveň byla představena výstava fotografií Jana Petránka z cyklu Svatební rituály Indie. Sbírka, která obsahuje více než třicet fotek, zobrazuje svatební den v osadě Baňdžárů, jednoho z indických etnik.

Kromě výstavy pořadatelé představili novou knihu romského spisovatele Karla Oswalda. Publikace s názvem Dávné vzpomínky zachycuje autorův život ve třicátých a čtyřicátých letech v osadě na Slovácku. „Je to kniha o oslavě života, který byl přes všechnu tu chudobu šťastný,“ řekl autor.

Posledním bodem ceremoniálu byl křest ročenky muzea za rok 2009. Kmotrem zatím nejobsáhlejšího bulletinu se stal Ján Sajko. Ředitelka Jana Horváthová připomněla, že příští rok Muzeum romské kultury oslaví už dvacet let od svého založení. Do konce roku uspořádá ještě tři akce. Šestého až dvanáctého prosince vánoční dílny za přítomnosti několika romských výtvarníků, osmého prosince seminář o romském jazyce a o osm dní později přednášku s názvem „Kdo jsou Romové“, která se bude zabývat romskými pohádkami.

Klíčová slova: Muzeum romské kultury, Ján Sajko, Jan Petránek

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.