22.02.2020 19:20


Dva roky od vraždy Jána Kuciaka. Lidé v Brně uctili památku novináře a jeho snoubenky

Autor: Barbora Janotová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou si po dvou letech od jejich vraždy připomněli lidé v pátek na náměstí Svobody v Brně. Na pietní akci pořádané iniciativou Za slušné Slovensko a BRNO za slušnost řečníci shrnuli vývoj událostí od vraždy, zdůraznili demokratické ideály a důležitost blížících se parlamentních voleb na Slovensku.

Lidé na náměstí Svobody uctili památku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové.

Brno – Na zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou vzpomínali lidé v pátek odpoledne na náměstí Svobody v Brně, ale také v Praze a na Slovensku. Jejich vražda před dvěma lety vyvolala řadu občanských protestů, někteří vysoce postavení činitelé včetně slovenského premiéra Roberta Fica rezignovali na své funkce. Aktuálně před soudem stojí čtyři obžalovaní, mezi nimi slovenský podnikatel Marián Kočner, v lednu se k vraždě přiznal bývalý voják Miroslav Marček.

Organizátoři pietní akce z iniciativy Za slušné Slovensko na úvod shrnuli události, které na Slovensku po vraždě následovaly. Výstavou na místě také připomněli dosavadní průběh soudu s obžalovanými. „Uplynulé dva roky nastínily, že na samotném začátku řetězce je Marián Kočner. Ten si vraždu novináře Kuciaka objednal, protože psal o jeho kontroverzních podnikatelských aktivitách," řekl jeden z organizátorů David Pásztor. V Brně akci spolupořádala iniciativa BRNO za slušnost.

Mezi řečníky vystoupil také politolog Peter Spáč, zástupce hnutí Milion chvilek pro demokracii Benjamin Roll nebo vedoucí Katedry mediálních studií a žurnalistiky Masarykovy univerzity Jakub Macek, který zdůraznil potřebu nezávislých a svobodných médií. „Veřejný prostor není soukromým hřištěm mocných. Média nemají sloužit soukromým skupinám nebo jednotlivcům," řekl s tím, že takové myšlení je nebezpečné pro demokracii.

„Jsem ráda, že i po dvou letech se lidé o kauzu stále zajímají. Toto shromáždění také připomíná, jak je důležité přijít k volbám,“ zmínila studentka a účastnice shromáždění Barbara Sčensná. Parlamentní volby se na Slovensku uskuteční 29. února, někteří řečníci vyzvali Slováky, aby k volbám šli.

Organizátoři přečetli také dopis od rodičů Jána Kuciaka, kteří v něm poděkovali přítomným za účast na pietě. V závěru zazněla česká a slovenská hymna.

Klíčová slova: Kuciak, Slovensko, Brno, novinář, vražda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.