26.03.2020 15:32


Dvacet hodin s rouškou na obličeji. Do Česka dorazily z Londýna poslední nouzové autobusy

Autor: Kateřina Hlaváčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Poslední bezplatné nouzové autobusy dorazily do Česka. Z Londýna vyjeli cestující ve středu večer, na cestě byli okolo dvaceti hodin.

Dvacetiletá studentka z Plzně na cestě domů. Autor: Valerie Špuláková

Plzeň/Praha – Do Česka dnes odpoledne přijely z Londýna poslední čtyři nouzové autobusy s českými občany vracejících se z různých koutů Spojeného království. Další odjezdy budou od dneška možné jen po zakoupení jízdenky. Vybaveni byli cestující na přibližně dvacetihodinovou cestu rouškou. Po příjezdu pak podstoupí povinnou čtrnáctidenní karanténu. „Před odjezdem jsem musela čekat tři hodiny v parku, protože všechny kavárny byly zavřené,“ popisuje cestu dvacetiletá studentka Valerie Špuláková.

Připravené autobusy vyjely z Londýna ve středu v sedm hodin večer. Trajektem se Češi v autobusech přepravili do Francie, do Německa pak dorazili kolem páté hodiny ranní. „Spolu s dalšími lidmi s bydlištěm v Plzeňském kraji a jižních Čechách mě po druhé hodině odpoledne vyhodil řidič v Plzni. Prošli jsme hygienickou kontrolou, a pak nás hasiči rozvezli domů,“ říká Špuláková. Zbytek cestujících ukončí svou cestu v Praze.

V autobuse s mladou studentkou cestovali spolu s několika lidmi středního věku převážně stejně staří lidé. „Nedá se říct, že by bylo příjemné sedět dvacet hodin v buse s rouškou na obličeji. Ale je to pro dobro nás všech, takže to všichni akceptují,“ popsala atmosféru na dlouhé cestě Špuláková. Do Česka se vracela z výměnného studijního pobytu Erasmus ve Walesu. Aby se dostala do Londýna, podstoupila tříhodinovou cestu z jihoanglického města Bath. Předtím se snažila do Česka odletět, všechny tři zarezervované lety jí ale zrušili.

Jeden z posledních letů však stihla Lucie Kolářová, která studuje v Bristolu. V době, kdy byl v Česku zaveden nouzový stav, byly v Británii školy, obchody i podniky stále otevřené. „V neděli patnáctého března mi volal kamarád, že ten den je poslední let z Bristolu. Trvalo mi asi dvě minuty se rozhodnout, za tři hodiny jsem měla sbaleno,“ říká studentka původem z Prahy, která nyní pobývá v domácí karanténě. Ta spolu se zákazem vycházení čeká i cestující dovezené z Londýna. Podle Špulákové se však netýká zbytku rodiny, se kterou sdílí byt. „Ideálně bych měla být pouze ve svém pokoji, ale kontaktu se prostě nedá vyhnout,“ míní mladá studentka.

Podle velvyslanectví bylo od minulého týdne na cestu do Česka vypraveno dvanáct autobusů s přibližně šest set padesáti českými občany. Od čtvrtka nahradí nouzové linky komerční autobusy. Podle mluvčího RegioJet Aleše Ondrůje je přeprava určena pouze pro občany České republiky nebo osoby s trvalým pobytem na území Česka. Službu si cestující hradí sami a bude umožněna pouze cestujícím bez příznaků onemocnění. „V dopravních prostředcích jsou k dispozici jak bezoplachové dezinfekční gely, tak i dezinfekce na povrchy, aby bylo už během jízdy možné je ošetřit. Personálu jsme dodali samozřejmě i roušky,“ říká mluvčí společnosti Student Agency Alžběta Nečasová.

Další dopravu umožní z Londýna RegioJet od pátku. Přepravu si mohou Češi zarezervovat na webových stránkách dopravců. Nasazeny jsou i další linky do zahraničí, nově odváží RegioJet Čechy i ze Slovenska. Autobusy vyjíždí z Trenčína, Žiliny, Liptovského Mikuláše, Popradu, Prešova, Košic a Bratislavy. 

Klíčová slova: koronavirus, autobusy, nouzová doprava, Londýn, Velká Británie, karanténa

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Nový komentář