26.04.2013 12:29


Dvacet minut na MIC Minutes může změnit celý život

Autor: Anna Bromová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Dobrý nápad nestačí. K jeho realizaci je potřeba mít i schopnosti a zkušenosti. Začínající podnikatelé, kterým právě zkušenosti ještě chybí, dostali šanci své nápady prověřit při konzultaci s odborníky v Jihomoravském inovačním centru.

Jan Tesař a Dan Audy jsou studenti fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického. Při svém studiu narazili na v České republice nepoužívaný kompozitní materiál, který má široké možnosti využití. Když zkoumali vlastnosti tohoto materiálu hlouběji, zjistili, že produkty z něj vyrobené mají výborné vlastnosti, jsou lehké a navíc i levnější. Rozhodli se chytit příležitosti a zkusit založit firmu, jež by se výrobou tohoto kompozitu zabývala. Dvaadvacetiletým mladíkům však chyběly zkušenosti a proto se nejprve rozhodli přihlásit do MIC Minutes Jihomoravského inovačního centra (JIC) v Brně. A měli štěstí, jelikož se dostali mezi pět vybraných projektů a získali možnost prezentovat svůj nápad před odbornou porotou.

„Celkově se přihlásilo dvanáct podnikatelských záměrů a vybrali jsme z nich ty nejnadějnější“ prozradila manažerka MIC Minutes Lucie Krátká. Odměnou pro pět finalistů byla konzultace s odborníky, kteří jim dali upřímně najevo, zda vůbec má cenu představená díla dál rozvíjet. Finalisté nakonec dostali nejen dobré rady, ale hlavně příležitost získat v začátcích tolik užitečné kontakty. Například v minulých ročnících tam od prvních krůčků rozjel svůj projekt Servis na klik i Vladimír Šandera z Brna. „Vladimír se dal MIC Minutes do řeči s podnikatelem Vítem Urbancem, slovo dalo slovo a nová spolupráce byla na světě,“ dodala Krátká. Servis na klik se dostal do podnikatelského akcelerátoru v Star cube a nyní již je jako téměř hotová firma členem Innovation Parku v JIC.

„Minimálně polovina dnešních projektů má šanci. Hlavně by se na nich ale mohli autoři spoustu věcí naučit, aby jejich příští nápad mohl být ještě úspěšnější,“ myslí si člen poroty František Churý. Janu Tesařovi a Danovi Audimu poradil hlavně to, aby zjistili, v čem konkrétně by byli při výrobě kompozitního materiálu lepší než ostatní a to se následně snažili prodat. „Chceme se teď zaměřit na konkrétní produkt a také oslovit firmy, které se zabývají podobnou výrobou,“ nastínil po zhodnocení rad odborníků svou budoucí cestu Jan Tesař.

JIC pořádá akci MIC Minutes dvakrát ročně. Je to zajímavý odrazový můstek pro podnikatelské záměry všech oborů. Další zájemci budou moci využít této příležitosti přibližně za půl roku. Členy poroty jsou zkušení odborníci v problematice zakládání nových projektů, s nimiž by se a začínající podnikatelé jen těžko potkali.

Na posledním setkání dával účastníkům své rady zkušený podnikatel a manažer Karel Fuksa, zakladatel úspěšného start-upu webnode.com Vít Vrba, manažer start-up akcelerátoru Star Cube v JIC Vojtěch Krmíček a František Churý, který se svým prvním projektem získal cenu Student podnikatel roku a ve své profesní kariéře pomáhal rozjíždět již řadu podnikatelských záměrů.

Klíčová slova: MIC Minutes, start-up, Jihomoravské inovační centrum, JIC

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.