02.12.2015 12:39


Ekofilm 2015 láká na nevšední příběhy z Fukušimy a hudební nástroje z odpadků

Autor: David Vondra | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Fanoušci environmentálních filmů se mohou těšit na třiapadesát celovečerních snímků od režisérů z USA, Íránu nebo Švédska. Od třetího do pátého prosince se v brněnských kinech uskuteční čtyřicátý první ročník mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí s názvem Ekofilm 2015, který je navíc pro všechny návštěvníky úplně zdarma. Třídenní program otevře film Landfill Harmony o paraguayských dětských hudebnících, kteří hrají na nástroje vyrobené z odpadků.

Součástí Ekofilmu 2015 je promítání snímku Plasty v mojí vodě, který zkoumá, proč se z plastů stal nezvladatelný problém.

Brno – Jihomoravská metropole ožije největším environmentálním filmovým festivalem v Evropě. Ekofilm 2015 je svátkem pro všechny zájemce o životní prostředí a kulturní dědictví. „Naším cílem bylo přilákat pozornost nejlepších producentů a režisérů environmentálních filmů, což se nám podařilo,“ uvádí ředitel programu Jiří Králík. Součástí akce bude promítání několika světových filmových premiér. Návštěvníci se mohou těšit na finální snímek Plasty v mojí vodě a film NA POMEZÍ: Neznámé příběhy z Fukušimy, který divákům příblíží osudy japonských obyvatel po jaderné katastrofě. 

Promítání filmů se uskuteční v sedmi brněnských kinech a sálech. Pořadatelé připravili pro návštěvníky také ekologické výstavy a projekci snímků na neobvyklých místech jako je náměstí Svobody, Obilní trh nebo Červený kostel. „Když jsem zjistil, že se Ekofilm uskuteční v Brně, byl jsem opravdu šťastný, protože je to jediný festival svého druhu v České republice. Před třemi lety jsem ho navštívil v Ostravě a letos si ho rozhodně nenechám ujít, jelikož nabízí mnoho zajímavých vzdělávacích filmů a klipů,“ říká student Vojtěch Faltus.

Součástí Ekofilmu 2015 je také doprovodný program pro děti, které se mohou těšit na sérii animovaných filmů jako jsou Gorily v mlze, Chlapec a svět nebo Happy Feet. Ten se bude promítat ve čtvrtek od devatenácti hodin na náměstí Svobody. „Jsem velice rád, že jsou součástí festivalu i filmy pro děti. Navštívím ho se svým synem, protože z každého animovaného snímku plyne kromě zábavy také ponaučení, jak by se měl člověk chovat ke svému okolí a k přírodě,“ říká návštěvník Marek Vítek.

Promítané snímky bude hodnotit pětičlenná porota v čele s americkým politologem Johnem Zerzanem a historičkou Alicí Parmanovou. „Vrcholem festivalu je páteční projekce filmů Vojtěcha Jasného a setkání s Johnem Zerzanem, který osobně uvede filmy s názvem Mrtvá společnost a END:CIV,“ dodává Králík. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční v sobotu v devatenáct hodin v Univerzitním kině Scala. Vstupenky na festival jsou pro všechny návštěvníky zdarma, stačí se registrovat na adrese https://www.eventbrite.com/e/ekofilm-2015-registration-19513710032?aff=es2.

Více informací o filmovém festivalu Ekofilm 2015 najdete na webových stránkách: http://www.ekofilm.cz/

Klíčová slova: Ekofilm 2015, environmentalistika, film, životní prostředí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.